Anu Taul on mulgi ja eesti rahvamuusik ning Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia rahvamuusika õppejõud.
Anu Taul ja temast viis aastat noorem õde Triinu kasvasid üles muusikutest peres. Isa oli torupillimeister, ema laulis ansamblis. Vanaisa muusikaõpetaja ning vanavanaisa meisterdas kandleid. Oli loomulik, et Mulgimaal üles kasvanud õed hakkasid juba põlvepikkustena isa järgi torupilli harjutama ning emalt saadud kuldsel häälel laulma.
Anu Taul alustas torupilli mängimisega juba kaheksa-aastaselt, hiljem tuli sinna juurde laulmine. Kooliealisena oli Anu jaoks muusika kõrval esikohal veel joonistamine ja maalimine. Kuid elu läks ikka oma rada ning pärast gümnaasiumi lõpetamist seadis Anu sammud TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia poole. Seal hakkas ta torupilli kõrval ka kitarri vastu huvi tundma.
Kui lapsepõlve aegadel oli laulmine tagaplaanile jäänud, siis ülikooliõpingute ajal tärkas Anul sügavam huvi regilaulu ja arhailise maailmapildi vastu. Anu muusika on palju mõjutusi saanud pärimusmuusikast, kuid tema loomingu hulgast võib leida jazzihõngulisi ja romantilisi bossarütme.
Anu on andnud välja kaks päris oma plaati: “Tähe tüdär” (2003) ja “Engi aig” (2006). Ta on osalenud saates „Kaks takti ette” ning võitnud peapreemia Urmas Alendri mälestuseks pühendatud lauluvõistlusel.
Lisaks on Anu ja Triinu osalenud 2004. aastal toimunud Eurovisiooni lauluvõistlusel ansambli Neiokõsõ koosseisus kui poolfinaalist Istanbulis kaugemale ei jõutud. Võrokeelse laulu "Tii" muusika kirjutasid Priit Pajusaar ja Glen Pilvre, sõnad Aapo Ilves.
23.novembril 2012 esitleb Anu Taul Viljandis Pärimusmuusika Aidas oma kolmandat albumit "Päevalodja". Kontserdid toimuvad veel 30.novembril Tallinna Linnateatri Hobuveskis, 7.detsembril Tartu Athena Keskuses ning 21.detsembril koduses Torupillitalus Valgamaal.
Talvisel pööripäeval on päike neli päeva oma pesas ja on aasta kõige pimedam aeg. Päikeselodjad on jõudnud kaldasse - täie lasti ja küllusega. Üks aga, kõige viimane ja ilma mastita, on täidetud tasase teadmise ja mullaga. Seal lodjamees kasvatab lilli. Kollastes õites ja koidukumas ta purjetab ära siit - teises suunas...
Anu laulud on sillaks siinpoolsuse ja sealpoolsuse vahel, milles on juttu hingedest ja unenägudest aga ka kodust, armastusest ja hoolimisest. Nendes on nägemused regilauludest, muinaslood lapsepõlvest ja pildid põhjamaise looduse kargest ilust.
Mulgimaa laulik on võtnud südameeasjaks omakeelse muusika loomise ning inimesteni viimise, soovides, et imeilus mulgi keel kõlaks lisaks lugudele ka lauludes, et see ärkaks rohkem elule, mitte ei jääks pelgalt sõnaraamatutesse ja aabitsatesse.
20.septembril 2014 sai Anu valmis video loole "Tuulekellä", mille lavastas Tarmo Tagamets. Lugu edukast naisest, kellel on kõik justkui olemas. Kõik, mida ühiskonnanormid temalt nõuavad ja enamgi veel, on saavutatud. Ometi kannab ta endas pidevat rahutuse ja rahuldamatuse tunnet. Naine on otsustanud end kuldpuurist välja murda ning asub järgima ürgvana kutset. Teekonnal jõuab ta lähemale ka iseenda olemusele.
18.12.2014 esines Anu Taul Bänd Genialistide Klubis Tartus, kus sai nautida Anu kõige uuemat autoriloomingut. Koosseis: Anu Taul – laul, akustiline kitarr; Andres Vago – elektrikitarr, kõlavärvid; Taavet Niller – basskitarr, kontrabass; Tõnis Kirsipu – trummid.
20.12.2014 toimus Torupillitalus juba traditsiooniks saanud pööripäeva kontsertõhtu, kus oma lapsepõlve kodutalus laulsid omi armsaid laule Anu ja Triinu Taul.
1.jaanuaril 2015 andsid Anu ja Triinu Taul kontserdi Algallika keskuses, Matsalu Rahvuspargis, Läänemaal.
4.märtsil 2015 jõudis Youtube'i Anu Tauli muusikavideo laulule “Vaid viivuks”. Anu kirjutab Facebookis: “Siin üks minu uus laul kevadesse kulgemiseks. Pühendan selle laulu armastajatele, keda füüsilise maailma meeletused on lahutanud. …Ta silmis näed ilusat igavikku ja enam ei karda sa teda kaotada, sest mõistad, et miski ei kao…”
Anu Taul esines XXIII Viljandi Pärimusmuusika Festivalil, 26.juulil Pärimusmuusika aidas.
2015 aastal sündis laul pealkirjaga “Balanss”. Lugu räägib inimese hingelise tasakaalu leidmise konarlikust teest, kaotatud iseendast, äärmustesse kalduvatest vaimsetest praktikatest, milledesse sukeldudes võid ühtäkki hoopiski tajuda, et puudub kindel pind. Laul on salvestatud ja miksitud Kristo Kotkase poolt Sinusoid stuudios.
"Balanss" muusikavideo loomiseks koguti Hooandjas toetust 28.aprillini ja õnnestuti. Tarmo Tagametsa lavastatud video jõudis Youtube'i üles 2.mail 2016.
14.septembril 2019 andsid Triinu ja Anu Taul ning Jane Kruus kontsert-rännaku ''Esivanemate radadel'' Tallinnas Püha Katariina kirikus.
Anu Taul mängis burdooni ja torupilli Tabloited 17.12.2021 ilmunud albumil “Võõrad suled” ning oli solistiks loos "Üle saan".
27.juulil 2022 avaldas Anu Taul loo "August", mis on esimene aasta lõpus ilmuvalt albumilt "Metskass". Anu: "Olen selle albumi kõikide laulude muusika autoriks ning laulutekstid on kirjutanud Erkki Peetsalu. Kui lugesin esimest korda tema tekste, kõnetasid need mind väga ja hakkasid kohe helisema. Need tekstid ja nende põhjal valminud lood on sündinud Haanimaa kuplilisel maastikul ning räägivad ennekõike suhetest – suhetest loodusega ja suhetest inimeste vahel. Albumile mahub 12 lugu, millele aitavad põnevat kõla anda mitmed Lõuna-Eestiga seotud head muusikud: akustilisel- ja elektrikitarril teeb kaasa Madis Meister, basskitarri mängib Henno Kelp, põikiflööti Merike Paberits ja rütmipille Margus Tammemägi. Salvestamine ja miskimine toimub Tartus Ö Stuudios Martin Kikase käe all".
Anu Tauli albumi "Metskass" väljaandmist sai toetada Hooandjas 25.novembrini. Isutekitajaks laadis Taul 6.oktoobril YouTube’i üles loo nimega “Ise olengi laul”. 12-looline plaat on allalaadimiseks https://anutaul.bandcamp.com/
Uue albumi tekstid ja nende põhjal valminud lood on sündinud Haanimaa kuplilisel maastikul Kagu-Eesti kaugtöövõrgustikus Kupland ning räägivad ennekõike suhetest – suhetest loodusega ja suhetest inimeste vahel. Albumi kõik lood on Anu ise viisistanud ning sõnade autor on Erkki Peetsalu. Albumil teevad kaasa ja aitavad kõla anda mitmed Lõuna-Eestiga seotud muusikud: akustilisel- ja elektrikitarril Madis Meister, basskitarril Henno Kelp, põikiflööti mängib Merike Paberits ja rütmipille Margus Tammemägi. Paaris loos teeb rütmipillidel kaasa ka Tõnis Kirsipu. Lood on salvestatud, miksitud ja järeltöödeldud Tartus Ö Stuudios Martin Kikase käe all.
Albumi esitluskontsert täiskoosseisus bändiga toimus Tartus Genialistide klubis 29.märtsil 2023.
Laulja ja laulukirjutaja Anu Tauli lood "Tsillokese tähe" ja "Vikerkaart otsman" autori esituses kõlasid noorte tantsupeol "Sillad" 30.juunist 1.juulini 2023 Tallinnas.
18.juunil toimus Anu Tauli portreemaalide näituse "Muusikamaal" avamine Tartus Lodjakojas (näitus oli avatud 19.06-19.08). 19.juulil toimus soolokontsert Kassari kiigeplatsil (Hiiu Folk) ning 11.augustil oli kontsert "Metskass" Viru Folk raames Kiigeplatsil.
8.novembril tuli Anu Taul välja helge talveootuse singliga “Lumelambad”, mis valmis Erkki Peetsalu kirjutatud tekstile ja on inspireeritud Haanimaa kuplilisel maastikul elavatest lammastest. “Uus lugu kõlab veidi maagiliselt ja on ka minu enda jaoks erilise tähendusega, sest andis mulle kindluse, et saan jätkata stuudios oma lugude salvestamist. Minu jaoks peitub selles loos lisaks talvemaagiale hästi palju helgust ja lootust,” rääkis Taul.
24.novembril toimub Haanjas restoranis Suur Muna Anu Tauli ja Eva-Lotta Vunderi ühine hingedeaja kontsert. Kaasa teevad sõnakunstnik Erkki Peetsalu ning kitarrist Madis Meister. Anu Taul jätkab oma uute lugude salvestamist Tartus Ö Stuudios koos Martin Kikasega. Mitmed neist tulevad esitusele ka Haanjas.
Faktid
Nimi: Anu Talu
Sünnipäev: 28.juuni 1979
Sünnikoht: Tõrva
Anu Taul: "Minu hing heliseb ajast, mil end mäletan ning laulmine on olnud alati minu elu loomulikuks osaks. Helide ja hääle kaudu olen ühenduses looduse väe ja loojaga. Lauldes olen üleni laul ise, kõikehõlmav armastus, looja ning osake kõiksusest. Muusika sünnib südamest ja just siin asub meie päriskodu, universumi kese. Oma häälega aitan leida tee sinu enda päriskoju, hoida see puhta ja tervena. Võime laulda isekeskis ja vaikselt ning üheskoos ja võimsalt. Koos lauldes sünnib imeline ühisloomine, võimas südameväravate avanemine ja hinge rõõmustav vabanemine. Regilaulude iidse rütmi saatel võime kulgeda läbi aja ja ruumi. See laulmise viis on vägev pärandus meie esivanematelt, mis aitab kinnitada oma juured sügavale maasse, täites meid allikaist voolava sügava tarkusega."
Muud huvitavat
Seotud videod
Anu Taul - Tuulekellä
Artist: Anu Taul
Lugu: Tuulekellä
Aasta: 2014
Režissöör: Tarmo Tagamets, Taavi Arus