Mõte luua muusikaline kollektiiv Sõpruse Puiestee tekkis 1992 aastal Turu äärelinna ridaelamuboksis. Idee autoriks oli Andres Rooväli kes töötas välja ka loodava ansambli identiteedi ja määras üldjoontes kogu ühenduse edasise arengukava. Aastate jooksul on idee osaliselt täienenud, tehtud on hulk praktilist tööd nagu lugude ja tekstide kirjutamine, kollektiiviga liitusid andekad, noored muusikud.
2002 aastal on Sõpruse Puiesteel koos koossseis, millega alustati Odessa helistuudios esimeste lugude salvestamist. Mängiti sisse lood "1905" (Vainola/Vaik), ja "Kaotaja" (Vaik). Lõplikult valmisid lood 2003 a. jaanuaris. Anti välja promosingel "1905". 2003 a. jaanuaris valmis loole "1905" ka kollektiivi enda poolt tehtud video (rez: Vaik/Tammela), mis kogus populaarsust kõigis Eesti telekanalites. ETV saatesarjas "7 vaprat" püsis "1905" võistlustules 4 nädalat, olles algusest lõpuni kõrge punktisummaga esikohal.
2003 aasta alguses valmivad Sõpruse Puiesteel eelpool nimetatutele lisaks laulud "Akna Juuli" (Vaik) ja "Ma olen õnnelik, et inimesed on nii ilusad ja head" (Vaik, Vainola/Vaik). Lähitulevikus (2003 a. aprill/mai) on salvestamisel lood "Hüvasti" (Vainola/Tammela), "Krambid" (Vaik), “Kaks Meest” (Vainola/Myrk), "Mustale Merele" (Vaik) ja "Kauge Tähe Valgus" (Vaik).
Sõpruse puiestee räägib oma lugudes erinevatest inimestest, südmustest ja ajastutest üritades küsida "Kes ma olen, kes sa oled ja miks me oleme?" Kollektiivi väljendusviis on väga mitmekesine alates kitarrimuusikast ja lõppedes elektooniliste vormidega.
2003. aasta oktoobri lõpul valmis Sõpruse Puiestee kauaoodatud album nimega „Mustale merele“. Albumil on kokku 12 lugu, lisaks bändiliikmetele teevad kaasa ka laulja Pille Kallas ja näitleja Jan Uuspõld.
2003. aasta 27-ndal detsembril andis Sõpruse Puiestee oma esimese kontserdi, mis toimus Tallinnas Sakala keskuses ning tõi kohale täismaja fänne. Kontserdil oli võimalik osta ka singelplaati kahe uue looga: „Mahavok“ ja „Armastuse lugu“.
Sõpruse Puiestee andis välja 8.detsembril 2004 uue plaadi "XX sajandi lapsed". Ansambli teisel plaadil on 13 lugu, mis räägivad inimestest ja ajastutest. Lugude viisid on kirjutanud Allan Vainola ja Sõpruse Puiestee ning enamuse laulusõnadest on loonud Mait Vaik. Plaadi vahelehele on teksti 20. sajandi lastest kirjutanud vaimulik Vello Salum.
Sõpruse Puiestee andis 08.detsenbril 2005 välja DVD, millel on 13 videot ning dokumentaalklippe bändi tegevusest. Samuti on DVD-l pildigalerii ning soovi korral saab salvestust vaadata lisainformatsiooni pakkuvate tiitritega. Infokandja viib vaataja-kuulaja eri kontserdipaikadesse, Odessa helistuudiosse, Mehhiko põlisrahvaste surmapidustustele, Allani maakoju, Küti talli, Terevisiooni, Paljassaarde ning külla sõjaajaloolasele Mati Õunale. Oma mõtteid ja nägemusi räägib DVD-l seni avalikkuse eest varjus olnud ansambli looja Andres Rooväli.
Allan Vainolalt ilmus 2006 novembris esimene sooloplaat "Unenäopüüdjad", mille tutvustamiseks võtab teenekas rock-helilooja ette kolme esinemisega miniturnee. Tartus, Tallinnas ja Viljandis saadavad Vainolat esinemistel akordionist Jaak Lutsoja ning kontrabassimängija Tanel Liiberg.
Sõpruse Puiesteel on valmis saanud kaks uut sügavama sisuga laulu: „See aeg on kadunud” ja „Lahkumine”. Kui „Lahkumist” on mängitud juba ka viimastel kontsertidel, siis singli nimilugu „See aeg on kadunud” on kuulajate ees esmakordselt. Loo sõnade ning muusika autor Sõpruse Puiestee basskitarrist Mait Vaik iseloomustab: „Laul räägib inimesest, kes on sündinud ENSV-s ja jõudnud aastasse 2007.” Lugu jutustab lapsepõlvest ja sellel järgnenud keerulisest elust ning ajastust, mille jooksul on kogetud kaotusi, pettumusi ja valu, kuid loo minategelane ei taha alla anda ning püüab kõigele vaatamata jääda iseendaks. Laulus on elektroonikaga segamini kasutatud naturaalset trummi ja bassi, mis Vaigu sõnul teevad elektroonilise põhja elavamaks. Suure panuse andis muusikasse ka Sõpruse Puiestee süntesaatorimängija Margus Tammela.
„Lahkumine” kirjeldab maaelu mahajäetust. Laulule teksti kirjutanud Vaik rõhutab, et laulu algne idee tuleb tõepoolest elust enesest ja on võetud tänapäevast, kuid lisab, et sotsiaalne viletsus ei pruugi olla vaid meie ajastus, teksti võib näha laiemalt ja siduda ka eelmise sajandi algusega. Näiteks reaga: „/…/surnuaia taha tuleb haud /…/”. Mäletatavasti ei maetud enesetapjaid tollel ajal surnuaeda. Loo muusika autor on bändi laulja ja kitarrist Allan Vainola.
Sõpruse Puiestee kauamängiv "Oota mind ära" ilmus 12.oktoobril 2007 ning sellele eelnes singel “Validool”. Bänd esitles plaati seitsme kontserdiga Eesti eri paigus. Bändi liikmete sõnul on võrreldes varasema loominguga uus plaat elektroonilisem, mis oli ka 1992. aastal bändile nime ja hinge andnud Andres Rooväli esialgne nägemus muusikast. "Oota mind ära” on kauaoodatud ja juba palju kiitust pälvinud helikandja, millelt leiab 11 uut lugu ja plaadil teeb kaasa ka Metro Luminali looja Rainer Jancis, kes kirjutas muusika ja laulis sisse loo "Kellegi hoidmise valu”.
Edasiste plaanide järgi on bändil kavas teha kindlasti üks plaat dźässi stiilis kasvõi vanadele sõnadele ning siis minnakse juba täiesti elektrooniliseks nagu algselt mõeldud sai. Ka on tegemata üks metal-lugu, mis peaks samuti mõnele plaadile saama.
Sõpruse Puiestee laulja Allan Vainola leiab bändi kõrvalt aega ka sooloprojektideks. 2006. aastal ilmus tema akustiline sooloplaat "Unenäopüüdjad". 2007 aastal loodud rokkansambel Kelder avaldas oma esimese albumi "Vikerkaar ja latimeeria", mille väljaandja on Inglikala Grupp. Albumil oleva 10 laulu muusika on kirjutanud Vainola. Kasutatud on Andres Aule, Marie Underi ja Vainola enda tekste. Keldri koosseisus on Allan Vainola (laul ja kitarr; tuntud muu hulgas kollektiividest Vennaskond, Metro Luminal ja Sõpruse Puiestee), Anna-Liisa Ovir (elektriorel ja laul), Heiko Kask (basskitarr; varem mänginud ansamblis Kwing Kungks) ja Tiina Tõnisson (löökriistad; varem ansamblite Zriamuli ja Kwing Kungks liige). Märtsi lõpus tuli singel "Transistorraadio".
Sõpruse Puiestee võtab oma kümme aastat kestnud tegevusperioodi kokku CD-kogumikuga "Planeetidegi vahel kehtib raskus". Uuel albumil on kokku 16 laulu. Pooled paladest on valikmaterjal Sõpruse Puiestee nüüdseks läbi müüdud kolmelt kauamängivalt ning ülejäänud täiesti uued laulud. Uue loomingu hulgast leiab palasid nagu "Planeetidegi vahel kehtib raskus", mis räägib õnnetult hukkunud kosmonaut Komarovi viimastest minutitest kosmosesüstikus; konkursil Eesti laul osalenud "Rahu, ainult rahu", peetervõsalik friigipop "Eestimaa", futuristlik "Jää hüvasti mu hipist sõber", retrohõngulised 60-ndate Jaak Joala laulud "Tantsulaul" ja "Sinuga koos" ning tantsuline "On aeg" mida esitab Merili Varik. Vanemast materjalist on albumil esindatud laulud "1905", "Mustale Merele", "2 meest", "Ma olen õnnelik, et inimesed on nii ilusad ja head", "Krambid", "Armastuse vajadus" ja paljud paljud teised.
15.aprillil 2011 tähistas Sõpruse Puiestee oma 10. tegutsemisaasta täitumist uue albumi "Planeetidegi vahel kehtib raskus" esitluskontserdi ja uue liikme tutvustamisega Rock Cafes. Uue lauljatari Merili Varik lisandumine ansamblisse on muutnud ka ansambli senist muusikalist suunitlust ning seda oli võimalik igal ansambli fännil ka võimalik kohapeal kuulda. Ansambel on helikeelelt edasi arenenud ning kompab uus ja senipuutumata muusikalisi horisonte ja teemasid. Kuigi vanade lugude igatsev ja lüüriline stiil on jätkuvalt põhiteemadeks, siis on lisandunud senisest enam optimistlikkust ja edasipürgivat vaimustust.
Allan Vainola ja Unenäopüüdjate teine album "Igavene suvi" on kokkuvõte ansambli viimaste aastate tegevusest. Helipildilt on album kirevam ja aktiivsem kui esimene, mõtisklevate palade vahelt kostab sekka positiivsemaid meeleolusid, mõnedesse lauludesse on kaasatud löökriistad mida mängib Malcolm Lincolnist tuntud Hans Kurvits. Uuele materjalile lisaks on akustilise puudutuse saanud Vennaskonna repertuaarist tuntud Taksosõit ja Igavest elu lõppevas öös. Laulutekstide osas on plaadil esindatud Andres Aule, Mait Vaigu, Leelo Tungla ja Peep Männili looming. Plaadile jõudnud paremik sisaldab 11 laulu ja on salvestatud ja miksitud Kaupo Kaldmäe, Rainer Jancise ning Teet Kehlmani poolt. Masterduse on teinud Eesti uuema aja multiinstrumentalist Ervin Trofimov, keda teatakse eelkõige ansambli Opium Flirt ridadest ja Minerva Pappi Soome stuudiost Finnvox, tegija, kes on masterdanud ka Värttina ning Appocalyptica plaate.
Esimene singel nägi ilmavalgust 2. novembril 2011, ehk Hingedepäeval, olles oma olemuselt mõtlik, kuid leiab viise end kuulajale teistes sfäärides avada. Plaat jõudis poekettidesse detsembriks. Novembris leidis aset Balti esitlustuur.
14.detsembril 2012 avaldas sooloalbumi "Kas tõesti" solist Merili Varik. Lugude põhiprodutsentideks on Alar Aigro ja Mait Vaik. Helipildilt on uus plaat meeldiv ja mahe poprock, millele on iseloomulik ilusad meloodiad ja naiselik elegants. Plaadil saab kuulda kõiki varasemaid singleid - "Jää alati mu kätte" (oktoober 2011) ja "Sadamas" (mai 2012) ning uus raadiosingel "See linn".
11.aprillil 2013 astus Rock Cafe lavale Allan Vainola koos ansambliga Unenäopüüdjad, kes selle kontserdiga tõmbasid kevadhooajale joone alla.
19.oktoobtil 2013 tähistas Sõpruse Puiestee kontsertklubis Rock Cafe albumi "Mustale merele" ilmumise 10ndat aastapäeva uhke kontserdiga, kus kanti ette kõik albumil leiduvad lood. Albumilt pärinevad kuulajate südamed võitnud "1905", "Ma olen õnnelik, et inimesed on nii ilusad ja head" ning "Mustale merele".
11.aprillil 2014 andis ansambel Lõuna-Eesti ainsa kevadhooaja kontserdi Genialistide klubis Tartus! Kuna tegu bändi Lõuna-Eesti ainsa kevadhooaja ülesastumisega on spetsiaalselt kontserdiks välismaalt kohale sõitnud ka nüüd Barcelonas resideeruv MERILI VARIK! Sel puhul anti 12.aprillil ka lisakontsert Tallinnas Von Glehni pubis! End harva ilmutav ansambel toob kuuldavale parimad hitid erinevatest bändi ajaperioodidest ning esitab ka UUT senikuulmata loomingut! Etteastele annab uudse ilme saksofonist Steve Vanoni, kes astub üles nüüd ka vokaalil.
Lauljatar Merili Varik avaldas 2.septembril 2014 muusikavideo loole "It's Time". Sõpruse Puiestee, Metro Luminali ja Vennaskonna enamuse laulude sõnade autor, luuletaja ja kirjanik Mait Vaik kirjutab värske loo kohta: "Merili Variku video ja lugu "It's Time" Kataloonia iseseisvuse toetuseks! Algne, eestikeelne ja elektrooniline versioon loost on nii Merili Variku sooloplaadil "Kas Tõesti" ja Sõpruse Puiestee plaadil "Planeetidegi vahel kehtib raskus".
Sõpruse Puiesteel valmib novembriks 2014 viies stuudioalbum "Mõistlikult ja mugavalt". "Muusikaliselt on uus album stilistiliselt ja kontseptuaalselt rahulikum. Oleme seekord panustanud 1960ndate-1970ndate hipirokki ja pisut estraadi. Päris stiilipuhas see ei peagi ju olema, aga salvestamisel kasutame võimalikult palju analoogtehnikat, lintmakki ja türatrone," selgitas Mait Vaik. Plaadi esitluskontsert toimus 29.novembril Rock Cafe's.
Sõpruse Puiestee esitles albumi "Mõistlikult ja mugavalt" vinüülversiooni 6.märtsil Tallinnas, klubis Woodstock/Rockstar's. Plaadil on koosseisus muusikud ansambli algusaastatest ja saksofonist Mart Süda. Materjali salvestamisel ja teisel süntesaatoril oli abiks Sõpruse Puiestee asutajaliige Kaupo Kaldmäe. Sõpruse Puiestee albumi vinüülversiooni esitluskontserdil oli trummide taga Caspar Salo ja kaasa tegi lauljanna Merili Varik.
Sõpruse Puiestee 15 sünnipäevakontserdil, 25.märtsil 2016 Rock Cafe's, astusid üles ansambli liikmed algusaastatest ning esitusele tulid vanad igihaljad ja ka päris uued esmaesitlusel lood. 8.oktoobril 2016 astus Sõpruse Puiestee lavale Telliskivi Loomelinnaku kontsertklubis Punane Maja.
25.veebruaril 2017 esitles Allan Vainola värsket plaati "Greatest hits" Tartu Ülikooli kohvikus. Esitluskontserdil kõlas Allan Vainola looming nii vanemast kui ka uuemast perioodist. Autori sõnul on looming publikule tuttav ansamblite Vennaskond, Sõpruse Puiestee, Unenäopüüdjad ja Kelder repertuaarist. "Need on laulud, mis on läbi aastate sõelale jäänud," võttis Vainola kokku kontserdi repertuaarivaliku.
14.juulil 2017 andsid Allan Vainola & Unenäopüüdjad välja talvise pealkirjaga loo “Valeval lumel”. Muusika: Allan Vainola, sõnad: Merli Plink. Salvestus, mix ja master: Hyrr Innokent Vainola (Muusa helistuudio).
Sõpruse Puiestee avalikustas 25.oktoobril uue singli pealkirjaga “Rokenroll & disko”. Laul on pärit 23.novembril ilmunud 9-looliselt albumilt “Selle suve nägu”. Suurema osa lugudest on kirjutanud traditsiooniliselt Allan Vainola ja Mait Vaik. "Sõpruse Puiestee uus album "Selle suve nägu" oleks nagu reportaaž läbi ühe suve, mille käigus juhtub palju. Nii head kui halba, tavalist ja erakordset," iseloomustab Allan Vainola uut plaati. "Tervik on elav, kompaktne ja filmilik. Iga järgnev lugu on kui pilt, mis viib uude maailma."
Sõpruse Puiestee esitles 21.detsembril Tallinnas, klubis Sinilind oma uut albumit "Selle suve nägu". 7.aprillil 2018 esineti TMW raames Sveta baaris.
25.juunil tuli välja videosingel “Suur Vanker”. Loo viisi tegi Allan Vainola, teksti autoriks Mait Vaik.
Sõpruse Puiestee legendaarsest debüütalbumist "Mustale Merele" on möödunud 15 aastat. Plaadimaterjal on jõudnud lõpuks väärilisele vinüülile ning sel puhul esineti täispika kontserdiga 9.novembril Hiiu Pubis, 16.novembril Järvakandi Kultuurihallis ja 23.novembril Tartus Aparaaditehase Armastuse saalis.
23.mail 2019 esilinastus Eret Kuuse YouTube’i kanalis ansambli Sõpruse Puiestee mustvalge muusikavideo “Kauge tähe valgus”. Loo viisi tegi Sõpruse Puiestee, teksti kirjutas Mait Vaik. Videos osalevad näitlejad Greete Härma ja Kristjan Kalekin.
5.mail 2020 tuli välja Sõpruse Puiestee uus singel "Miraaž" koos muusikavideoga. “Kuigi see lugu on tehtud pool aastat tagasi või isegi rohkem, siis tundus, et ta on sobilik hetkesituatsiooni oma meeleolu poolest.” põhjendab Vainola singlivalikut. “Loo pealkiri tekkis just nagu nüüd, tegelt see lugu pidi sellist suvemeeleolust rääkima, aga tundus nagu kuidagi kohatu olevat.” jätkab Vainola.
17.juulil ilmus Sõpruse Puiestee seitsmes album "Klaveritoas". Albumi näol on tegu kahe aasta kokkuvõttega Sõpruse Puiestee tegevusest. Album "Klaveritoas" oli 17.augustist saadaval ka vinüülil. LP on valmistatud Tartus, välja andis Mumm Records. Albumi "Klaveritoas" esitlused toimusid 9.oktoobril Tartus Erinevate Tubade Klubis ja 10.oktoobril Tallinnas Kinomajas (Uus tn 3).
13.jaanuarini 2022 kogus bänd Hooandjas edukalt toetuse kaheksandale albumile, mis on plaanitud ilmuma veebruaris. Traditsiooniliselt on kirjutanud muusika ja tekstid Allan Vainola ja Mait Vaik.
18.märtsil esines Sõpruse Puiestee Tallinnas Hiiu Pubis. Allan Vainola sõnul kannab selle kontserdi kava pealkirja “Mustale merele” ja lugude valik on kantud soovist ja lootusest rahule. Ansambli tekstikirjutaja, äsjane kirjanduspreemia laureaat Mait Vaik lisas, et sel korral astub bändiga üles ka solist Merili Varik, kellega koos on ansambel teinud oma klassikasse kuuluva menulaulu “Rahu ainult rahu”. Piletitulu annetati MTÜ Mondo kaudu aga ukraina toetuseks.
11.juunil toimus Aegviidu Rohelises Konnas üks omapärane sündmus, väljasõidukontsert – piknik uusromantilise alternatiivpopansambli Sõpruse Puiestee saatel. “Meil on olnud viimastel kuudel palju tegemist, just ilmus uus album “Jaam”,” räägivad ansambli loomingu autorid Mait Vaik ja Allan Vainola. Sõnadetagi on selge, et kui ansamblil on värskelt väljas uus helikandja, mängitakse tavapäraste publikulemmikute vahele ka omajagu uuemat ja senikuulmatut repertuaari. Kontserdil astus üles ka bändi uus trummar Avi.
8.oktoobril tähistas ansambel Sõpruse Puiestee Tallinnas, suhtlusklubis Uus Laine 20. tegevusaasta täitumist. Juubelikontserdil tulid esitamisele ansambli parimad lood läbi aegade. Laval nägi lisaks põhikoosseisule üllatuskülalistena ka varasemaid bändiliikmeid: Merili Varik, Mart Süda (saksofon), Villu Viirsalu (löökriistad), Alar Tammela (akustiline kitarr).
16.detsembril toimus Sõruse Puiestee 20. tegevusaasta tähistamine Kiiu Kõrtsis. Kontsert kavas olid Sõpruse Puiestee lood läbi aastate.
21-st sünnipäeva tähistas Sõpruse Puiestee 3-osalise tuuriga 6.oktoobril Hiiu Pubis ja 13.oktoobril Tartus klubis Rock'n'roll. Kolmas kontsert on 17.novembril Barbaris.
Vennaskond ja Sõpruse Puiestee annavad suurkontserdid Kinomajas 22.03. ja 30.03.2024.
11.juulil toimus Paavli kultuurivabrikus Sõpruse Puiestee kontsert "22 aastat headust".
Faktid
Sõpruse Puiestee kollektiiv koosneb erinevatest muusikutest, kes on varem mänginud või osalevad mitmetes Eesti tuntud ja vähemtuntud ansamblites.
Allan Vainola - laul, kitarr
Merili Varik - laul
Andrus Uutsalu - bass
Tõnis Veelmaa - süntesaator
Heiko Kumm aka Kusti - trummid
Mait Vaik - tekstid, elektroonika
Mart Süda - saksofon
Kaupo Kaldmäe - süntesaator
Rene Säde - helitehnik
Allan Vainola (11.03.1965) - laul. Mängib ka kitarri ans. "Vennaskond", on laulnud ans. "Metro Luminal", "Alumiinium - Sinu Sädelev Sõber", "Ükskõik", "Velikje Luki".
Mait Vaik (22.08.1969) - elektroonika, bass. On kirjutanud tekste ans. "Metro Luminal", "Vennaskond", "The Tuberkuloited", "Kosmikud", mänginud ja kirjutanud muusikat ans. "Vennaskond"
Merili Varik (03.05.1983) - endise kultusansambli Agent M solist, Sõruse Puiestee ametlik laulja aastast 2011, avaldas 2012 aastal ka sooloalbumi "Kas tõesti"
Kaupo Kaldmäe (03.04.1976) - heli, rütm, elektroonika. Sõpruse Puiestee üks kandvamaid muusikuid, kelle õlgadel lasub enamus kollektiivi füüsilisest tootmisprotsessist.
Andrus Uutsalu (14.07.1971) - bass. On mänginud paljudes Eesti kollektiivides, hetkel mängib lisaks Sõpruse Puiesteele ans. "The Tuberkuloited", "Kala", "Whaw! Zaiks".
Tõnis Veelmaa (02.09.1984) - klahvpillid, alates 2011. Ta on Tallinna 32. Keskkooli matemaatika õpetaja, lisaks http://www.zaum.ee/author/tveelmaa
Muud huvitavat
Seotud videod
Sõpruse Puiestee - Selle Suve Nägu
Artist: Sõpruse Puiestee
Lugu: Selle Suve Nägu
Album: Selle Suve Nägu
Aasta: 2018
Režissöör: Abraham Kenny
Sõpruse Puiestee - Suur Vanker
Artist: Sõpruse Puiestee
Lugu: Suur Vanker
Album: Selle suve nägu
Aasta: 2018