Oort

Aastal 2018 suri tervislikel põhjustel ka klahvpillimängija Toomas Jõks.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 02.05.2009 - 09:46
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 30.12.2021 - 08:53
Eesti artist, Ansambel, Rock

Ansambel OORT loodi grupi tudengite poolt 1996. aasta sügisel Viljandi Kultuurikolledzhis eesmärgiga lähendada tänapäeva muusikakuulajale eesti vanema rahvamuusika eripäraseid jooni. Selle eesmärgi saavutamiseks on ansambel Oort oma repertuaari haaranud nii ehedad regilaulud-pillilood arhailiste pillide esituses kui ka vanema rahvamuusika kaasaegsed rocktöötlused. Laulude-pillilugude aluseks on valdavalt materjalid Eesti Rahvaluule Antoloogia kogumikelt. Ansambli varasemad nimed on olnud Sass-Projekt ja Sammalaeg.

28.juulil 2001 ilmus Oorti esikplaat "OORT", millel 12 regilaulu rockiseades ning 22.juulil 2004 teine 10-looline plaat "VEERE, VEERE PÄEVAKENE". Ansambli kontseptsioonis võib arhailise rahvamuusika ümber leida nii popi, jazzi kui ka metali varjundeid. Otsitud on nii ennast, helisid kui olemise müütilist väge. Palju ka juba leitud. Otsingud jätkuvad ja süvenevad. Sest allikas on ammendamatu. Oort on leidnud ammendamatust allikast palju müütilist väge, helisid ja elufilosoofiat. Oma kuulajad on Oort leidnud lisaks Eestile ka Šotimaal, Norras, Soomes, Leedus, Lätis, Poolas, Venemaal ja Ameerikas.

2004 aastal tehti esimene videoklipp “Öised orjad“ Viljandi kultuuriakadeemia mustas saalis ning videot on siin-seal harva näidatud. 2006 suvel salvestati Emajõe lodjal Jõmmu video “Veere, veere, päevakene“ ning see jõudis ka Eestis ekraanile. Mõlemi video taga on meeskond, mida juhib Asko-Romé Altsoo. Operaatorid olid Marti Savi ja Teet Vares.

Juunis 2008 toodi singlipalana kuulajate ette "Suur Härg", müütiline regilaul, mida kasutati ammustel aegadel tervendusloitsuna. Samanimelise uue 10-loolise albumiga pöördutakse endi juurte juurde - müütiliste regilaulude, müütiliste uskumuste või maailmakirjelduste juurde ning niisamuti ajaloo kui ka alateadvuse juurde. Oort tahab oma uue albumiga pakkuda inimestele võimalust iseennast ja ümbritsevat maailma regilaulu abil tasakaalustada. Ansambli Oort käesoleva helikandja keskne teema on müütilised regilaulud. Lood, mis on läbi aegade aidanud inimestel korrastada ja arendada endi suhet mittenähtava maailmaga. Loodame, et käesolev palade valik aitab ka kuulajal taasavastada sidet oma sisemise allikaga.

Oort haarab sarvist Suurel Härjal ja künnab sügavad vaod regirocki põllule. Nii kanduvad müütilised elamused aastatuhandete tagant Teieni, luues laulus meie rahva tulevikku. Plaadi "SUUR HÄRG" eksklusiivne esitluskontsert toimus 07.mail 2009 Viljandi Pärimusmuusika Aidas.

2011 hilissügisel salvestati kolmel kontserdil akustiline CD, mis on müügil oorti kodulehel. Akustilise CD esitluskontserdid toimusid aprillis 2012. Elektrikitarri asus mängima Andres Vago.

Süntari Sassil diagnoositi 2006. aastal II astme ajukasvaja. 2011. aastal, kui haigus jõudis agressiivsesse IV staadiumisse, käis mees ajukasvajaoperatsioonil, millest ta taastus. Haiguse kohta ütles Sass kolm aastat tagasi, et see pani mõtlema, mis pakub tõelist rõõmu ja rahuldust. "Tuleb teostada seda imet, milleks meid on maailma loodud. Ma olen õnnelik, et saan Loojale näidata, et mul on rõõm tema plaanides kaasa teha ja võin praeguseks kinnitada – elada on mõnus!"

Kuigi Viljandi Kultuuriakadeemias õppejõuna töötav Sünter oli tuntud kui pärimusmuusik, kes mängis ansamblis OORT, lõi ta haigusega rinda pistes pereansambli, kellega anti välja ka plaat "Alguse Valguses". Ansamblisse kuulusid abikaasa Tiina ning lapsed Hiie-Helena, Liisa-Katariina ja Olev Mattias.

26.jaanuaril 2014 suri tuntud rahvamuusik Aleksander Sünter. Sügav kaastunne lahkunu lähedastele.

10.augustil 2014 toimus Viru Folk 2014 programmi Pealaval Sünteri Sassi mälestuskontsert, kus Oorti toetasid Margus Põldsepp, Aapo Ilves, Priit Moppel ja Tarmo Tabas.

Tarmo Tabas on õppinud laulmist H. Elleri nim. Tartu Muusikakoolis. Ta on laulnud mitmetes varajase muusika ansamblites: Via Sonora, Linnamuusikud ja Viljandi Linnakapell. Via Sonora ja Viljandi Linnakapelli koosseisus on ta võtnud osa paljudest kontsertreisidest ja meistrikursustest. Ta on teinud koostööd ka vaimuliku rahvamuusika ansamblitega Heinavanker, Scandikus ja Triskele. Juba palju aastaid on Tarmo Tabas olnud Tartu roomakatoliku kiriku kantor. Praegu töötab ta saatejuhina Klassikaraadios, kus tema hääl on saanud koduseks lugematutele raadiokuulajatele.

2015 aasta augustis andis Oort välja oma viienda plaadi. Aleksander Sünter jõudis sisse laulda veel viimase loo, “Laula, laula suukene”, mis sai plaadi pealkirjaks. Selle loo sõnumit tuleb Sass tänapäeva tehnika abil meieni tooma - Laula, laula suukene, liigu linnu keelekene… Nii kaua kui elame, nii kaua tunneme mõnu inimeseks olemisest, tunneme mõnu folkimisest. Sest siis, kui jõuame sinna teisele poole, on nagunii kõik juba meie eest hoolitsetud ja kõik läheb nii kuis kõige parem on. Ja kui see on meie tee, siis sellepärast ei ole mõtet muret tunda, mis saab seal teisel pool.

Oortil oli 8.novembril 2015 hea meel jagada oma uut videot "Hundimäng".

Aastal 2018 suri tervislikel põhjustel ka klahvpillimängija Toomas Jõks.

Faktid

Koosseis 2015 aastal:
Tarmo Tabas - s.05.03.1966 - laul, parmupill
Andres Vago – s.03.03.1980 - elektrikitarr
Marju Varblane - s.14.04.1983 - viiul, torupill, parmupill, viled, väikekannel, laul
Kalle Tetsmann – s.31.05.1966 - basskitarr
Margus Tammemägi – s.21.06.1968 - löökriistad

Postuumselt:
Aleksander Sünter - 30.12.1971 - 26.01.2014 – naturaalkitarr, lõõts, laul
Toomas Jõks – s.14.04.1969 - 19.01.2018 - klahvpillid

Seotud videod

Oort - Hundimäng
Oort - Hundimäng

Artist: Oort

Lugu: Hundimäng

Album: Laula laula suukene

Aasta: 2015

Oort - Veere, veere päevakene
Oort - Veere, veere päevakene

Artist: Oort

Lugu: Veere, veere päevakene

Album: Veere, veere päevakene

Aasta: 2006

Oort - Öised Orjad
Oort - Öised Orjad

Artist: Oort

Lugu: Öised Orjad

Album: Veere, veere, päevakene

Aasta: 2004