1988. aastal sündinud Sandra Nurmsalu on pärit väikesest alevist nimega Alavere, mis asub 13 kilomeetri kaugusel Koselt. Laulma hakkas Sandra juba päris väiksena. Kõigepealt lasteaias nagu ikka, hiljem kooli kooris. Kui Sandra käis teises klassis, kutsus muusikaõpetaja Juta Helilaid nelja tüdrukut Kose muusikakooli viiulit õppima, nende seas oli ka Sandra. 10 aastat viiuliõpinguid klassikalises muusikas on viinud teda ka Eesti folkmuusika juurteni - 9 aastat mängis ja laulis ta ansamblis Pillipiigad, kellega anti kontserte ja esineti festivalidel kogu Eestis ja mujal Euroopas. Viiulimängu kui põhieriala vahetas Sandra laulmise vastu välja Georg Otsa nimelises muusikakoolis, mille ta lõpetas 2008 suvel pop-jazz laulu erialal. Lisaks õppis Sandra laulu- ja tantsukooli WAF lauluosakonnas Maikeni ja Bert Pringi käe all vokaaltehnikat.
Sandral on kaks kirge – laulmine ja viiulimäng, Urban Symphony kaudu leidis ta tee nende ühendamiseks. Urban Symphony sai alguse 2007 aastal, kui Sandra Nurmsalu võttis osa Eesti Televisiooni tuntuimast solistide konkursist "Kaks takti ette". Seal tuli läbida ka bändivoor ning tekkis mõte ühendada tänapäevane elektrooniline muusika akustiliste instrumentidega ja otsida seeläbi uusi ning kohati ehmatavaidki kõlavärve. Peale saadet "Kaks takti ette" helistas tüdrukutele Sven Lõhmus ja esimese ühistööna ilmus 1.mail 2009 "Rändajad" promosingel plaadifirmalt Moonwalk. Laulu "Rändajad" sõnad ja muusika on loonud Sven Lõhmus.
Urban Symphony on elektroonikat ja keelpille segundav ansambel, mis koosneb neljast neiust: solist ja viiulimängija Sandra Nurmsalu, tšellomängijad Johanna Mängel ja Mari Möldre, vioolamängija Mann Halstein, kes kõik juba lapsest saati sügavuti muusika sees olnud. 7.märtsil valiti see laul esindama Eestit 2009. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel. Lugu "Rändajad" saavutas Moskvas mais 2009 kuuenda koha, tausta laulsid Marilin Kongo ja Mirjam Mesak.
22.juulil 2009 avaldas Urban Symphony teise singli "Päikese poole". Augustis 2009 esineti kaheteistkümnes erinevas Eesti paigas suvetuuriga "12 suvevärvi". Koos nendega astusid üles ka Raivo Tafenau, Sergio Bastos ja Laura. Tšellomängijaks tuli Johanna Mängeli asemele 2009 lõpus Silvia Ilves. Viimati esines ansambel "Eesti Laulu" otsesaates 12.märtsil 2010 kui esitati oma võidulugu "Rändajad" ning uut lugu "Skorpion", kus kaasa tegi Eesti tuntuim harfimängija Saale Kivimaker-Rull.
Sandra Nurmsalu ja tema elukaaslase Tarmo Kase tütar Crystal Ingrid, sündis 26. juulil 2010. Kolm aastat pühendus Sandra täielikult lapsele ning osales aeg-ajalt erinevates muusikaprojektides. Näiteks tegi ta kaasa Ruja 40. sünnipäevale, Eesti filmi 100. sünnipäevale ja Urmas Alenderi 60. sünnipäevale pühendatud kontsertidel, esines Leigo järvemuusikafestivalil Sven Grünbergi filmimuusika kontsedil, andis jõulukontserte ning salvestas "Ilutise laulu" filmile "Lotte ja kuukivi saladus".
1.augustil 2012 ilmus Sandra Nurmsalu ja Sinise (Mauno Meesit) ühislugu "Sel Teel", mis oli esimene singel Sinise 2012 sügisel ilmunud albumilt "Dreams Come True". 17.detsembril 2012 jõudis avalikkuse ette akustiline versioon Sinise ja Sandra Nurmsalu hitist "Sel Teel", mille muusikavideo valmis teleseriaali "Romet ja Julia" ainetel.
19.augustil 2013 esitas Sandra Nurmsalu öölaulupeol "Järjepidevus" Sven Lõhmuse kirjutatud uut lugu "Väike Eestimaa". Loo stuudioversioon oli Sandra esimene soolosingel.
Jõuldeks 2013 valmis Sandral lühike kava, millega esineti põhiliselt Harju- ja Raplamaal, kus kõlas ka Sandra ja tema abikaasa kirjutatud laul "Jäälilled". Sandrat saatsid tšellol Silvia Ilves, klaveril Heli Karu ja rütmipillidel Daniel Reinaru.
22.jaanauril 2014 avaldati Sandra Nurmsalu ja Sven Lõhmuse laul "Kui tuuled pöörduvad". Sandra sõnul on see värskendav maailmamuusika sugemetega laul: "Tuuled on pöördunud vete peale ja jutustavad lugu ookeanidel seilamisest, mis ülekantud tähenduses võiks kujutada iga inimest oma soovide ja lootustega elumeres, kus leiavad vete pealt maa ehk täidavad oma unistused vaid julgemad ja vapramad."
"Olen alustanud Moonwalki stuudioga koostööd kui sooloartist. Minu esimesel albumil saab olema lugusid Sven Lõhmuse sulest ja ka minu omaloomingut," räägib Sandra Nurmsalu. Soolorepertuaaris saab olema nii rõõmsates toonides kui ka sissepoole vaatavaid nukramaid lugusid. Muu hulgas segavad nad elektri- ja akustiliste pillide võimalusi. Sandra akustilises trios osalevad klahvpillidel Pille Piir, kes tuntud duost Shirubi Ikazuchi ja trummidel Oliver Rõõmus bändist Soundhouse.
"Kui tuuled pöörduvad" osales Eesti Laul 2014 finaalis 1.märtsil 2014 Nokia Kontserdimajas ning saavutas 5. koha.
17.juulist kuni 16.augustini 2014 toimus Sandra Nurmsalu ja Margus Vaheri suvetuur "Aita mööda saata öö". Valmis saadi ühine pala "Puudutus".
18. - 21.detsembril andis Sandra oma kvartetiga neli jõulukontserti "Jäälilled". Kõlasid nii tuntud helged jõululood kui ka spirituaalse hõnguga palad.
27.12.2014 esines Sandra bändiga Nordea Kontserdimaja galal "Spordiaasta tähed 2014". Esiettekandele tuli S.Lõhmuse lugu "Mängurõõm".
4. - 26.juulini 2015 kulgesid kaks armastatud eesti naislauljatari - Maria Listra ja Sandra Nurmsalu ühisel kontserttuuril "Päikese poole" Helisevad hõbehääled leidsid viisi, kuidas luua põnev helidemaailm, milles sulavad kokku armastatud poplaulud ja klassikalise muusika elemendid.
Sandra Nurmsalu ja tema elukaaslane Tarmo Kase said 31.augustil 2015 teise tütre vanemateks, kes sai nimeks Flora Lee.
13.märtsil 2017 avaldas Sandra Nurmsalu uuenduse läbinud loo “Jäälilled” koostöös helilooja Priit Pajusaare ja Pille Piiriga. Lauljatar kommenteerib: “Me pühendame selle loo lõppevale talvele. Oleme ilmselt kõik juba mõtetes kevades, seepärast kuniks maa alles soojeneb ja kevade tärkamist ootab, las õitsevad ja helisevad veel viimased jäälilled, enne kui nad sulavad.“
3.mail 2017 andis Sandra Nurmsalu välja loo "Kevad on alati alles", mille muusika on loodud koos Pille Piiri ja Priit Pajusaarega, sõnade autoriks on Aapo Ilves. Lugu "Kevad on alati alles" on Sandra Nurmsalu sõnul inspireeritud tema elust. "Meie kõigi sees on teadmine, et see üks ja õige inimene on kusagil olemas, keda hoida ja armastada," ütles laulja ja kinnitas, et ta tunneb igal hommikul silmad avades, et ärkab justkui unenäosse. "Juba kolmeteistkümnes kevad armastuses, millest on sündinud kaks uut elu ja kus on iga päev nii palju õppida maailma ja iseenda kohta. See on habras ja igavikuline ühel ajal, müstiliselt ilus ja sügav."
Eesti Laul 2019 finalistiks oli Sandra Nurmsalu looga "Soovide puu", mille autoriteks on Priit Pajusaar, Sandra Nurmsalu; sõnad Aapo Ilves.1.detsembril avaldatud lugu kõlas 16.veebruaril finaalis Saku Suurhallis.
23.03.2023 said Sandra Nurmsalu ja tema elukaaslane Tarmo Kask viienda lapse. Peres on nüüd kolm tütart ja kaks poega.
17.augustil toimus Rapla lauluväljakul XV Vaba Rahva Laul. Solistideks olid Tõnis Mägi, Silver Lumi, Annika Lumi, Sandra Nurmsalu, Merit Männiste, Märten Männiste, Andri Lobjakas ja Renate. Peadirigent Lauri Breede, saatis Urmas Lattikase ansambel ja pidu juhtis Veikko Täär.
Faktid
Sandra Nurmsalu
Sünnipäev: 06.12.1988
Bänd:
Sandra Nurmsalu - vokaal
Silvia Ilves - tšello
Pille Piir - klahvpill
Oliver Rõõmus - löökpillid
HELI KARU, lauluõpetaja Alaveres: "Lauluvõistlustel saatsin Sandrat enamasti ise klaveril. Ta on lavale loodud, oskab end publiku ja žürii ees väga hästi avada. Sandrat peab nägema, ta mõjub laval. Temas on palju sügavust, ta laulud lähevad hinge. Usun, et tal on suur tulevik.“
MARIANNE LEIS, Anija valla sotsiaaltöötaja Pikvast: "Sandra isa Raivo oli noorena pillimees ja armastas muusikat väga. Tundub, et tütar sai emalt oma ilu ja malbuse, isalt musikaalsuse."
Muud huvitavat
Seotud videod
Sandra Nurmsalu - Soovide puu
Artist: Sandra Nurmsalu
Lugu: Soovide puu
Aasta: 2018
Režissöör: Sigrid Salutee