Hedvig Hanson on eesti džässilaulja, kes sündinud 22.aprillil 1975 Tartus. Lapsepõlves kuulis ta palju muusikat, enamasti rhytm and blues kuna ema Novella Hanson on laulja ning isa Tõnu Kilgas on laulev näitleja. Ka Hedvigi kaks isapoolset vanavanemat tegelesid näitekunstiga.
Oma elu esimesed 12 aastat elas Hedvig Tõrvas vanaema Anna juures, seal kujunes temast lüürilise iseloomuga looduslaps. Emotsionaalsust ja looduslähedust on tugevalt tunda ka kõigis tema lauludes. Kaheteistkümneselt kolis noor Hedvig Tallinna ning asus õppima Tallinna 21. Keskkooli muusikaklassi. Keskkooliõpingud jätkusid Tallinna 60. Keskkoolis ning muusikaõpingud Tallinna Muusikakoolis klaveri erialal, mille 1992. aastal edukalt lõpetas. Kuigi, lõpetanud keskkooli viitega, otsustas Hedvig edaspidi iseõppimise kasuks. Hedvigi sõnul on ta tänulik klaveriõpetaja Maire Roovikule, kes ei lubanud tal õpinguid katkestada, nii sai Hedvig hea muusikalise hariduse ning armastuse klassikalise muusika vastu just seal. Samas paelus Hedvigit ka laulmine. Tollel ajal harjutas ta peamiselt Whitney Houstoni lauldud, vokaaltehniliselt nõudlikke ballaade. Just Whitney't ongi Hedvig oma teismeliseea ainsaks lauluõpetajaks nimetanud.
Esimene suurim võit tuli mainekalt laulukonkursilt "Kaks takti ette", millele järgnes varsti ka tööpakkumine Raadio 2's. Hedvigil olid omad saated, "Emotsioonid" ja "Maitseküsimus", mis peagi leidsid oma kuulajaskonna. Tol ajal olid lauljanna lemmikuiks pop-soul ja funk, ansambliga "Con Spirito" esineti peamiselt Tallinna klubides. Sel ajal reisis Hedvig üksi USA'sse, lootuses leida võimalusi teha oma lemmikmuusikat just seal. Kompromissitus manager Ron Eckstine'iga suhtlemisel ning meeletu koduigatsus sundisid lauljatari kiiresti koju tagasi pöörduma. Valikud osutusid õigeteks.
1997. aastal sündis koostöös parimate eesti džässmuusikutega – "Basic Concept" – debüütplaat "Love for Sale". See oli kindel suund džässmuusika poole. Kui džässilegend Charles Lloyd Hedvigit selle kavaga Tallinnas kuulas, kommenteeris ta: "Hedvig Hanson on haarav ja siiras". Teine album "Let Me Love You" (2000) tähistas aga täielikku iseseisvumist muusikalise mõttes ja omaloomingu esitamist.
Aastal 2001 ilmus tema esimene eestikeelne plaat "Tule mu juurde". Hedvig pärjati selle plaadi eest aasta naisartisti ning aasta džäss- ja bluusiartisti nimetusega. Oma eestikeelse albumi ilmumist põhjendas lauljanna "eesti keele ilu avastamisega" – nooremas eas polnud ta arvanudki, et võiks kunagi eesti keeles taolist rütmimuusikat laulda. Ema Novella lauldud laulud suunasid Hedvigi eestikeelse muusika juurde.
Juhuse tõttu sattus see plaat kuulsa plaadifirma "Universal" džässi ja klassikaosakonna juhile Londonis, Wulf Müller'ile. Müller oli sellest vaimustuses ning tegi artistile ka kohe ettepaneku plaat samamoodi nagu see on Universal/Emarcy kaubamärgi all välja lasta. Hedvig aga otsustas teha uue plaadi. Selleks kulus aasta. Kohtumine oma lemmiku, džässkitarrist Pat Metheny'iga inspireeris Hedvigit kirjutama plaadi lõpuloo "Pat's Lullaby", mille üks osa on Lõuna-Eesti rahvalaul.
Tegu oli eesti esimese džässmuusikuga, kes sai rahvusvahelise lepingu nõnda suure plaadifirmaga. Hedvigi neljas CD "What Colour is Love" (2003) sisaldab valdavalt tema enda loomingut ja on kriitikute sõnul tõeline meistriklassi näitaja. Kuue kontserdiga tuur mööda Eestit kogus täissaale ja väga positiivseid vastukajasid. Lisaks tutvustati plaati ka kontsertidega Saksamaal, Austrias, Šveitsis ja Hispaanias. Venekeelse "Jazz Kvadrat" arvustaja Leonid Auskern nimetab plaati väljakujunenud meistri tööks, tõstes esile seda, et Hedvigi hääles kajab džässimineviku suuri meistreid, kuid ta ei kopeeri neist kedagi. Ka Wulf Müller saatis talle kiidusõnadega tänukirja. Plaadi nimiloo autor, Terry Callier aga kiitis Hedvigit tundlikkuse eest, millega lauljatar ta laulule oli lähenenud.
2003. aastal valiti Hedvig Eesti Raadio aasta muusikuks, samuti pälvis ta Eesti Muusikaauhindade aasta nais- ja džässartisti tiitli. Lauljataril oli mitmeaastane koostööleping plaadifirmaga Universal, kes kirjutas: “Hedvig on “ühtaegu nii üdini uimastav kui hüpnotiseerivalt lummav, ning tema dzhässis on midagi väga “mojito“ – see on külm nagu põhjamaine jää, värskendav nagu piparmünt, hääles brasiilialikult magusad ja sensuaalsed mõjutused…”
2004. aastal ilmus duoalbum koos Andre Maakeriga (s.09.06.1980) "Nii õrn on öö". See oli ööaja plaat, üksiolemise kaaslane. “Nii õrn on öö,” laulab Hanson – “nagu leitud laul, nii hell kui kalli pilk… Sõnad liigsed kõik, ainult vaikida võib, nii õrn, nii õrn on öö.” Kõigest sellest räägibki õrnade öiste meeleoludega plaat, mis erineb kõigest, mida Hedvig Hanson varem on teinud. Tõsi, vihjeid on ju olnud, ballaadlikke lembehetki, kuid mitte sellises kontsentratsioonis nagu siin. Mõtiskleja ja unistajad – see plaat on teile!
2005. aastal ilmus teine rahvusvaheline album "You Bring Me Joy". Albumil oli valik laule plaadilt “Nii õrn on öö“ ja Hedvig Hansoni esituses tema ammused lemmikud nagu Dianne Reevesi “When The Morning Comes“ või plaadi nimilugu “You Bring Me Joy“, mida Hedvig kuulis lapsena Anita Bakeri esituses.
2006. aastal ilmus eestikeelne album "Ema laulud", mis sisaldas vanu rahvalaule ning Hedvigi enda kompositsioone. Album oli pühendatud tema esimesele pojale Holgerile. Plaadil laulab Hedvig lisaks tuntud teatud autoritele (R.Rannap, K.Kikerpuu, E. Toodo) ja omaloomingule ka vanu eesti rahvaviise, mis on saanud uue ja huvitava kõlapildi. Nende laulude meeleolu on kantud soojast ja hellast ematundest, salvestatud koduses õhkkonnas pisipojaga kantseldamise kõrvalt aega näpistades. Kõik muusikud plaadil on väikeste poiste või tüdrukute vanemad ja jagavad seda ühist lapsevanema energiat. Muusikud olid: Deniss Pashkevitch – altflööt, Abdissa “Mamba” Assefa – löökpillid, Mihkel Mälgand – kontrabass, Andre Maaker – kitarrid, metallofon, tuulekell. Pärast "Ema laulude" ilmumist võttis Hedvig endale rahvusvahelistelt esinemistelt puhkust, et pühenduda täielikult Tõrvas oma kahele pojale. Hedvigil on vedanud, sest tema elukaaslane ja poegade Holgeri ja Danieli isa Andre Maaker jagab naise arvamust, et lapsekasvatamine pole ainult naise töö.
Aastal 2008 ilmus album "Kohtumistund". Selle plaadi lood olid Hedvigi meeltes küpsenud juba üpris kaua. Idee taolist sügistalvist plaati teha oli juba eelmisel aastal, aga siis ei olnud plaadi sünniks kõik asjalood veel päris omal kohal ja nii lükkuski see teostus 2008. aastasse, jättes nii piisavalt aega laulude ja meeleolude valimisele ja kokkusulatamisele. Margus Kappeli pala “Kohtumistund” on paljudele kindlasti tuttav Rock Hoteli repertuaarist, Olav Ehala ja Uno Naissoo on autorid, kelle lugusid Hedvig on viimastel aastatel ikka ja jälle armastanud laulda. Uue kuue on saanud ka Marju Läniku esitusest tuttav Heini Vaikmaa lugu “Jää kauaks mu juurde.” Ja loomulikult ei puudu plaadilt teiste autorite laulude kõrval ka lauljatari enda laululooming. Külalisesinejateks pianist Kristjan Randalu, löökpillimängija Abdissa “Mamba” Assefa ja trompetist Jukka Eskola. See album tõi Hedvigile taas aasta džässartisti tiitli.
2009. aasta lõpus välja antud kogumikplaat "Armastuslaulud" on kui omamoodi "Greatest Hits" - lauljatar on valinud enda 17 lemmikumat laulu, läbi viimase 10 aasta, mil Hedvigilt on ilmunud 6 sooloplaati. Plaadi lugude seas on ka üks lugu XXI Sajandi Orkestriga ja lisaks ka kaks uut laulu, mis salvestatud tänavu augustis! Need on Jaan Tätte “Lahkumine” ja Olav Ehala/Viiu Härmi “Siin on oja.” Kõik lood on eestikeelsed ja eesti autoritelt! Plaadi lugude seas on üllatusena Hansoni/Runneli "Ma tean, et ma tulen kord jälle".
Plaadi kaassõnas kirjutab Hedvig: “Armastus on tihti meelepete”, ütlevad kogenumad. Ütluses on tõde, kuid ometi on ses “magusas pettuses” ka palju vaimustavat – loominguinimeste jaoks on see tunne tõeliselt inspireeriv ja tulemuslik. Luuletajad, kunstnikud, muusikud – neile on selline põletikuline igatsus eriti vajalik, et luua teoseid, mis ülistaksid inimhinge. Ja nõnda, lennates läbi illusioonide ja maandudes taas reaalsuses, saada targemaks, ehk isegi tasapisi õppida tõeliselt armastama. Mõistlikus ja mõistvas sõpruses. Ehk siis ühel päeval teen ma kogumikplaadi sõpruselauludest, kuid seekord siiski armastuslaulud, sest neid on aja jooksul kogunenud ja minu kõige lemmikumad on nüüd koos sellel plaadil.”
Hedvigi laulud on ilmunud ka välismaistel džäss- ja klubimuusika kogumikel, kõrvuti džässi suurnimedega - "Famous 3: The Finest Female Jazz Today", "The Kings Of Jazz", "Nightfly: Yesterday Today & Tonight". 2010.aasta sügisel anti Hedvigile Kultuurkapitali aastapreemia särava loomingulise aasta eest.
27.mail 2011 üllatas Hedvig Hanson uue stiiliga kui ilmus uus plaat "Tants kestab veel". Vahelduseks malbetele "Ema lauludele" ja armastuslauludele saab kuulaja Hedvigilt tõeliselt särtsaka elamuse. Plaadi materjal on säravalt nooruslik ja tantsuline, kandes endas 70-ndate retro hõngu. Elektrilistel pillidel mängitakse nakatavat gruuvimuusikat ning stiili märksõnadeks on beat, soul, funk, rhythm & blues. Ja seda kõike eesti keeles. Plaadil teevad kaasa parimad noorema põlvkonna Eesti muusikud: Andre Maaker, Joel Remmel, Mihkel Mälgand, Ahto Abner, Reigo Ahven. Külalistena Jukka Eskola Soomest, Deniss Pashkevich Lätist.
Nimiloo, "Tants kestab veel"- "And The Beat Goes On", on originaalis kuulsaks laulnud Sonny & Cher. Albumil kõlab duett "Kõrgele et lennata" koos Uku Suvistega. Hedvigi sõnul on tegemist rütmimuusikaga, mida ta mäletab lapsepõlvest, kui ema kuulas ja laulis sarnast muusikat ansamblis Fix. Pooled lood plaadil on Hedvigi enda sulest, osad on tuntud Eesti levimuusika varasalvest: Apelsini "Aeg ei peatu", Rock Hoteli "Varjata head ei saa".
2012 aasta juulis esinesid Hedvig Hanson ja Andre Maaker kaheksa romantilise kontserdiga "Armastuslaulud".
24.septembril 2012 esitles Hedvig Hanson raamatut "Jutustamata lugu", mis räägib tema traagilise saatusega vanaemast, Vanemuise näitlejanna Ellen Kaarmast.
22.aprilli 2013 ilmus Hedvig Hanson Group album “Esmahetked”, millega toimub 20.aprillil alanud kontsertide sari. "Esmahetked“ üheksas laulu on kantud kevadistest meeleoludest, sensuaalsetest unistustest ja salapärasest armumisetundest. Lisaks lauljatari omaloomingule leiab plaadilt Kristjan Randalu, Maian Kärmase ja Uno Naisoo kauneid palu. Tundlikke viise saadavad tundlikud tekstid Marie Underilt, Ilmi Kollalt, Maian Kärmaselt ja Hedvigilt endalt. Uued laulud on kantud jazzirütmidest, mahedatest harmooniatest ja meeldejäävatest meloodiatest.
30.jaanuaril Nokia Kontserdimajas toimunud Eesti Muusikaauhinnad 2014 galal võitis Hedvig Hanson aasta jazzalbumi tiitli plaadiga "Esmahetked".
5.juulil 2014 avaldas Hedig Hanson uue laulu "On lihtne meie vahel kõik". Lugu on inspireeritud brasiilia muusikast ja Jaan Tätte tekstidest.
2014 suvel oli kontsertreis, mille käigus Hedvig Hanson ja Andre Maaker külastasid 14 kaunist kohta üle Eesti. Kontserdi pealkiri oli "Puudutus" ja kõike päevakajalist puudutati ka nendel kontsertidel.
17.juunil 2015 esines Hedvig Hanson Trio ETV Terevisioonis, kus esitas lugusid juulis ilmuvalt albumilt “Ilus elu”. Triosse kuuluvad: Hedvig Hanson, Marti Tärn löökpillidel ja bassil ning Andre Maaker kitarridel.
"Elu on ilus sellepärast, et ta on täis üllatusi. On siin juba elatud ka ja mõeldud, et kuidas see elu käib ja kuidas peaks olema, et õnnelikum olla. Ma arvan, et võti on olla tänulik ja näha ilu kõiges. Ilus elu ei tähenda ainult seda, et sa chillid ja kõik on kogu aeg nii lahe. Vahetevahel sa pead läbima raskusi, et järjest rohkem tunda seda, et tegelikult on elu ilus," kirjeldas Hedvig Hanson, mida tema jaoks tähendab ilus elu.
Hedvig Hanson trio kontserttuur "Ilus elu" toimus 8.-19. juulini. "Kümme kontserti järjest on paras. Kava natukene varieerub ka kindlasti. Lood pärinevad meie uuelt plaadilt, mis ilmus juulis. Muusika on väga dünaamiline olenevalt meie meeleolust ja publiku meeleolust. Ta on ikkagi muutuv, ei ole staatiline, selle jaoks me olemegi ju elavad muusikud."
Jõulujazzil 2017 esitles Hedvig Hanson oma uut sisemisest helgusest kantud hingedepäeval ilmunud albumit “Talvine soojus”. Kauni kõlaga emakeelseid laule esitasid koos Hedvigiga säravad noored muusikud. Kontserdil sai kuulda nii lauljatari kui kitarrist Kalle Pilli värskeid omaloomingulisi palu.
Hedvig Hanson salvestas 11.veebruaril 2018 Studio 89s EW juubeliks uue pala "Kodumaa". Loo sõnade autor on Ellen Niit.
25.oktoobril avas Hedvig Hanson TAFF Clubi sarja “Persona” tänavuse hooaja Mustpeade Majas, mis võttis fookusesse Eesti jazzartistide autoriloomingu.
Tundeline lauljatar Hedvig Hanson esitas 2020 advendikontsertidel "Valguse poole" omaloomingulisi ja Eesti autorite talviseid laule ning mõtiskles jõulude eel elulistel teemadel. Oma maheda häälega paitas ta kuulajate hingekeeli ning saates ise end klaveril lõi sooja atmosfääri sellel valguse poole püüdleval ajal. Kontserdid toimusid 6.12 Võrus, 13.12 Viimsis ja 20.12 Tartus.
10.juunil 2023 toimus suvine veinipiknik Hedvig Hansoniga Padise Kastellis. Hedvig Hanson andis 9.juulil soolokontserdi Kirna mõisas, kus saatis end ise mõisa antiiksel pianiinol ning üllatas ka mõne teistlaadse pilliga.
Hedvig Hanson: "Küsitakse vahel, et kas ma veel laulan ja ma vastan, et laulan, kui hing heliseb! Kui on romantilised paigad, elavad klaverid, kaunis publik...nii nagu suvistel kontsertidel ikka on." Kontsertõhtud "Unustatud mõisad, Unustamatud laulud" toimusid seitsmes mõisas 29.juunist 3.augustini.
4.augustil esinesid Hedvig Hanson ja Marek Talts Augustibluus festivalil Haapsalu Toomkirikus, kus esitati aeglasemaid, meditatiivsemaid palu, ning lähtuvalt festivalist kostis loomulikult ka bluusimeeleolusid.
Luuletaja Anna Haava 160. sünniaastapäeva tähistamiseks kirjutas Hedvig Hanson uusi laule Anna Haava luuletustele. Viieosaline sari "Hinge hellal igatsusel" oli Klassikaraadio eetris 23.–27. detsembril.
Faktid
Hedvig Hanson – vokaal
Kalle Pilli – kitarr
Joel Remmel – klahvpillid
Heikko Remmel – kontrabass
Ramuel Tafenau – trummid