Paabel

Viljandi pärimusmuusika festivalil 2023 suvel astus taas lavale ansambel Paabel, esineti 30.juulil.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 22.12.2013 - 20:27
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 30.07.2023 - 17:22
Eesti artist, Ansambel, Jazz

Paabel koosneb kuuest eriilmelisest muusikust, kes põimivad Eesti pärimusmuusika ja omaloomingu kaasaegse rütmimuusika konteksti. 2007. a kevadel tegutsemist alustanud kooslus on loonud oma pärimusmuusika töötlustega seninägematu maailma, milles saavad kokku traditsioonitundlikkus, tänapäevane looming ning improvisatsiooniline vabadus. Nagu kollaazh loob kildudest uue terviku, saab Paabli liikmete muusikaline erikeelsus üksmeelsuseks.

Paabel on välja kasvanud Viljandi kultuuriakadeemiast. Kui 2007. aastal alustati, siis õppisid kõik esimesel ja teisel kursusel. Kokku satuti tänu ühele projektile, millega käidi Põlvas rahvamuusikatöötluste festivalil, kus võideti peapreemia. Edasi otsustatigi kokku jääda. Bändi nimi on Paabel seepärast, et seltskond sai üsna segane, poisid õppisid jazzi ja Sandra pärimusmuusikat. Lepiti kokku, et muusikas piire ei seata. Lood sündisid põhiliselt Sandra vanemate juures Lutsu tänava saunas istudes ja improviseerides.

Ansambli esimene singel "Loomine" avaldati 2008. aasta kevadel. “Epöpoa“ oli ansambli Paabel esimene album, mis ilmus märtsis 2009. Plaat salvestati kontsertülesvõtetena 3. ja 4. jaanuaril Viljandi Muusikakooli Orkestrimajas. Kuna Paabel on selgelt kontsertbänd, siis tundus laiviplaat ainuõige lahendus ning püüti kinni osa sellest energiast ja aususest, mis on ainult kontserdil. Samal aastal avaldati 90-minutiline dvd "Pärimusfusioon", mille kontsert filmiti 4.jaanuaril 2009 Viljandi Muusikakooli Orkestrimajas ning tuuril 12.-21. märtsil üle Eesti.

21.aprillil 2010 tuli album "Küüni täitmise lood ja laulud". Paabli teine album koondas suvise Saueaugu teatritalu samanimelise etenduse muusikat ning sel puhul tuli aprillituurile laulma ja pilli mängima kaasa ka Märt Avandi. Kõik lood oli viisistanud ja seadnud ansambel Paabel ning tekstid kirjutanud Madis Kõiv ja Hando Runnel.

14.aprillil 2011 avaldati raadiosingel "Pojad ja tütred" Tauno Aintsi oratooriumist "Loomine". Lauluteksti oli ammutanud eesti pärimusest Anzori Barkalaja. Terve Aintsi 7-osaline oratoorium kanti ette XVI Üliõpilaslaulupeol “Gaudeamus“ Vilniuses, mida esitasid nii koor, orkester, tantsijad kui ka folkjazzi ansambel Paabel.

29.novembril 2011 oli Rock Cafes esinenud briti muusikasensatsiooni Jamie Wooni soojendusesinejaks ansamblist Paabel tuntud Arno Tamm, kes andis sooloartistina esimese suurema kontserdi.

Arno Tamm on uue põlvkonna üks omanäolisemaid ja andekamaid muusikuid, kelle muusikas on keeruline piiri tõmmata folgi, popi, jazzi ja autorilaulu vahele. Lisaks ansamblile Paabel võib Arnot kuulda veel vokaalansamblis Estonian Voices. Teda on tunnustatud Rainbow jazzil 2005 kui parimat vokaalsolisti. Multiinstrumentalistina astub Arno Tamm aeg-ajalt üles ka üksinda. Kompleksivaba väljendusviisiga suudab ta oma soolokontsertidel hoida nii publikut kui iseennast põnevil kui märkamatult põimuvad improvisatsioon, live-elektroonika ja mitmekülgne instrumentide ning vokaali kasutus. Arno on lõpetanud Viljandi Kultuuriakadeemias jazzmuusika laulu eriala, alates 2011. aasta sügisest jätkab ta õpinguid Muusika- ja Teatriakadeemias klassikalise kompositsiooni erialal René Eespere käe all. Võõras ei ole talle ka muusikateater, sest Arno on osalenud mitmes suurprojektis.

Sandra Sillamaa on noor pärimusmuusikust puhkpillivirtuoos. Peale torupilli mängib Sandra hulka teisi puhkpille - vilesid, parmupilli ja sopransaksofoni. Torupilli juurde jõudis ta 13-aastaselt, juba plokkflööti õppinuna. "Torupilliga ei saa tüdrukud väga varakult alustada. Pill küll ei kaalu väga palju, aga on lihtsalt mõõtmetelt liiga suur, et näiteks esimese klassi lapsele sobiks. See pill nõuab ka paremat koordinatsiooni," teab ta. Torupilliõpetaja oli Cätlin Mägi, kellega mängitakse koos kollektiivis Ro:toro, mis sai alguse 2004. aastal. 2005. aastal ilmus Sandral debüütalbum koos soome kitarristi J.P. Kallioga ning samal aastal pälvis ta ka Muusikatriaadil peapreemia. Ta on täiendanud ennast Belgias ja Elevandiluurannikul ning musitseerinud palju koos teistest kultuuridest pärit rahvamuusikutega. Sandra mängis viis aastat Viljandi Tulevikus jalgpalli väravavahina ent otsustas lõpuks muusikukarjääri kasuks. 2011 oktoobris tunnistati Sandra aasta parimaks instrumentalistiks ning pärjati Eesti etnomuusika auhinnaga Etnokulp. 2011 kevadel lõpetas ta Viljandi kultuuriakadeemia ning 2012 aasta kevadel andis diplomikontserdi Stockholmi Kuninglikus Muusikaakadeemias pärimusmuusika interpreedina.

Kontrabassimängija Tanel Kadalipp lõpetas Viljandi kultuuriakadeemia jazzmuusika erialal aastal 2010, töötab Viljandi Noorte Sümfooniaorkestri dirigendina. Taneli jaoks toimib muusika vaid siis, kui ta seda ise naudib. Taneli loodud muusika kõlas 19.detsembril 2011 valminud plaadil "Kardemoni linna röövlid". Tegemist oli mõnusate lugudega, mis vaheldusid väikeste jutukestega, moodustades toreda muusikalise kuuldemängu. Viimane tegevus oli lavastuse muusikalise kujundajana Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia 9. lennu teatritudengite diplomilavastuses Dostojevski “Idioot“, mis valmis koostöös Ugala teatriga 2013 sügisel.

Bändi laulev kitarripoiss Erko Niit on Kuressaarest pärit ning õppinud kitarri Saaremaal Tiit Pauluse käe all. Erko Niidu instrumentaalset originaalloomingut esitatakse duos trummariga Tõnu Tubli, kellega on koos musitseeritud 7 aastat. 2003. aasta Raimond Valgre festivalil krooniti Erko Niit oma kategooria parimaks meessolistiks. Aastal 2006 võitis ta üleriigilisel solistide konkursil esimese koha ja Grand Prix. 2007. aasta Muusikatriaadil jäi Erko Niit Tanel Kadalipuga esikohta jagama. Koos Laura Junsoniga on nad osalenud nii eraldi albumitel sooloartistidena kui ka andnud koos välja 2010. aastal originaalloomingu albumi "Kodus".

Tõnu Tubli on muusikaga seotud olnud juba väga varasest east. 6-aastaselt hakkas ta lähemat tutvust tegema erinevate kausshuulikutega ning peale Viljandi Muusikakooli lõpetamist trombooni erialal avastas ta enda jaoks löökpillid ja improvisatsioonilise muusikamaailma. Talle meeldib vabadus muusikas, olgu see tehniline, kompositsiooniline või tantsuline - mängida meloodiat ja luua selle ümber keskkond, milles saaks vabalt hingata ja saba keerutada. Õpib alates 2009 aastast Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia jazzmuusika erialal ning on koos musitseerinud paljude Eesti jazzmuusikutega, nagu Villu Veski, Aing Agan, Jaak Sooäär ja Hedvig Hanson. Lisaks mängib electro-soul'i ansamblis Kali Briis.

Helikunstnik Rainer Koik alustas kandlemängu õppimist juba Karksi Lasteaia-Algkooli ajal. Pill hakkas poisile meeldima siis, kui ta seda õpetaja Pille Bergmanni juures esimest korda nägi. Bergmanni hoole all õppis viis aastat Nuias ning edasi Viljandi Muusikakoolis ning on tänaseks saavutanud Eesti kanneldamise meistritiitli. Ta on õppinud lisaks kontrabassi ning Viljandi Kultuuriakadeemias elektroonilist helikomponeerimist. Salvestanud lisaks Paabli muusikale näiteks Riho Sibula 2011 aasta albumi "Kahemehesaag".

2011 detsembris sai bändi mänedžeriks Raido Nurk, kes on tuntud kui Viljandi folgi turvapealik.

30.märtsil 2012 sai Paablil valmis esimene stuudioplaat “Üle järve”, mille esimene ametlik singel oli "Noor kukk". Plaat koondab endas lugusid, mida Paabel on viimastel aastatel kontsertidel kõige suurema mõnuga mänginud. Kuulda võib nii progelikke arranzheeringuid, lihtsamaid laululugusid, instrumentaalpalu kui nö paabellikke seadeid, mille puhul on vabaimprovisatsiooniline lähenemine kasvanud välja tihedalt läbikomponeeritud muusikaks. Plaadi 14st loost 9 pärinevad eesti pärimuse varamust ja 5 on omaloomingulised. Arno Tamme, Erko Niidu ja Sandra Sillamaa lugude kõrval saab albumil kuulda helilooja Tauno Aintsi ning kunstnik Koit Nerva muusikat. Viimane on teinud ka plaadi kujunduse.

Muusika on varasemast loomingust näiliselt lihtsam, lõbusam, popilikum, regilaulukesksem, kuulajasõbralikum, ilma raskepärase saate ja rokiriffide ning Arno Tamme häälutusteta. Kitarrist Erko Niit on kirjutanud “Üle järve” ühed huvitavamad lood ja mänginud paljud põnevamad ja ilusamad kohad. Plaati esitleti Solarise Apollo raamatupoes ning 31.märtsil Tallinn Music Week Folgi eril Teater NO99 majas. Aprillis kulges bänd üle järve tuuril.

28.juulil 2012 esinesid Viljandis Kaevumäel Paabel ja Meestevägi kavaga "Sihi, sihi noori meesi!". Bändiga olid laval kuus suurepärast laulumeest: Meelis Hainsoo, Sakarias Leppik, Konstantin Tsõbulevski, Taavi Paomets, Aare Külama, Arno Jürjens.

13.oktoobril 2012 pärimusmuusika aidas aset leidnud galaõhtul “Etnokulbid 2012“ läks enamik auhindu Paablile, kes tunnistati nii parimaks ansambliks, parima plaat oli “Üle järve” ja parim lugu "Noor kukk". Eraldi märgiti ära Parim laulja Arno Tamm ja Parim instrumentalist Tõnu Tubli.

17.detsembril 2012 tuli välja Paabli singel "Ilus tüdruk".

Aprillis 2013 andis Paabel kaks kontserti Tallinn Music Week raames ning TMW toel 20.juulil 2013 Lätis mereäärses Salacgrivas muusikafestivalil Positivus. Septembris anti kaks kontserti Leedu suurlinnades.

29.novembril 2013 toimus Tallinnas Erinevate Tubade Klubis (Telliskivi 60a IV korrus) Paabli uue loo ja muusikavideo esitluskontsert. Tuliuus lugu "Kallim kui kõik mu vara" ning täiesti ahjusoe muusikavideo peegeldab Paabli uut hingamist ja värskeid tuuli nende muusikas.

16.detsembril 2013 avaldas Sandra Sillamaa Trad.Attack, kus musitseerivad juba tuntud tegijad Sandra Sillamaa, Tõnu Tubli ja Jalmar Vabarna, esimese singli "Kooreke", kuhu on kaasatud Liisa Kümmeli (1888-1964) laul, mis salvestatud 1961. aastal. Sääraseid sõnu lausuti vanasti või valmistamise juures.

18.veebruaril 2014 esines Nokia Kontserdimajas Hiinast pärit parmupillivirtuoos Wang Li. Kontserdile eelnes Eesti oma pärimusfusiooni lipulaeva Paabli ja Meesteväe kontsert ning kahe kontserdi vaheajal astus kontserdimaja fuajees üles spetsiaalselt selleks ürituseks kokkutulnud Parmupilliorkester Cätlin Mägi eestvedamisel.

Tallinn Music Week raames astus Paabel üles 29.märtsil 2014 NO99 Teatris.

2014 juulis Tantsupeol kasutati otse väljakul esitatavat elavat muusikat. Muusikute jaoks ehitati Kalevi staadioni kellatorni juurde kõrge lava. Ansamblitest oli oma muusikaga laval ka Paabel.

24.juulil 2014 tuli välja uus plaat "Paabel + Meestevägi Live". Müügil Viljandi Pärimusmuusika Festivalil ning Paabli kontsertidel.

19.septembril 2014 toimus Telliskivi Loomelinnakus asuva Vaba Lava kompleksi avapidu. Proovisaalis sai kaasa elada Sandra Sillamaa, Tõnu Tubli ja Arno Tamme folk-punk jämmile.

22.aprillil 2015 teatas bänd, et elektrikitarristid on vahetunud, Erko Niidu vahetas välja Jaan Jaago, kes varem tuntud bändist Tenfold Rabbit.

Paabel esines XXIII Viljandi Pärimusmuusika Festivalil, 24.juulil EMT ja Elioni Kaevumäe laval ja 26.juulil A. Le Coq'i Kirsimäe laval. Selleks puhuks tuldi välja ka uue looga "Jakujee".

Paabel läks peale 10-ndat tegutsemisaastat puhkusele ja andis 15.aprillil 2017 Viljandi pärimusmuusika aidas oma viimase kontserdi. Saatjateks olid meestekoor, Erko Niit, Paabeli peiedisko ning löökpalad läbi aegade.

Viljandi pärimusmuusika festivalil 2023 suvel astus taas lavale ansambel Paabel, esineti 30.juulil.

Faktid

Liikmed: (nimi/tegevus bändis/sünniaeg)
Sandra Vabarna – eesti torupill, sopransaksofon, viled, parmupill - 29.04.1985
Arno Tamm – laul, akustiline kitarr – 13.12.1985
Jaan Jaago – elektrikitarrid – 28.10.1988
Tanel Kadalipp – kontrabass - 28.07.1985
Tõnu Tubli – löökpillid - 07.02.1988
Rainer Koik – helikunstnik - 04.10.1986
Raido Nurk – mänedžer - 19.08.1988

Muud huvitavat

Seotud videod

Paabel - Kallim kui kõik mu vara
Paabel - Kallim kui kõik mu vara

Artist: Paabel

Lugu: Kallim kui kõik mu vara

Aasta: 2013

Režissöör: Linda&Co Production