16 stuudioalbumit, 3 kontsertalbumit ning hulganisti singleid üllitanud Stratovarius on põhjanaabrite üks kõigi aegade tuntumaid bände maailmas ning keda peetaks koos Saksa bändidega Helloween, Blind Guardian ja Gamma Ray power-metali suurimateks mõjutajateks maailmas.
Stratovarius loodi 1984. aastal Helsingis Soomes trummar ja vokalist Tuomo Lassila, basskitarristi John Viherva ja kitarrist Staffan Strahlman poolt. Bänd kandis toona nime Black Water. Bändi muusika oli mõjutatud Black Sabbathi ja Ozzy Osbourne muusikast. 1984. aasta lõpus tuli basskitarrist John asemele Jyrki Lentonen, kes mängis varem koos Timo Tolkkiga bändis Road Block. 1985. aastal lahkus bändist Staffan nädal enne, kui bänd pidi esinema Taanis. Tuomo Lassila kutsus bändi Timo Tolkki, kes esines ka bändiga Taanis. Kuna Tuomo mängis bändis trumme ja laulis korraga, hakati otsima lauljat. 1987. aastal ilmus bändi esimene promokassett ja esineti mitmel pool Helsingis.
Bändi demod saadeti erinevatele plaadifirmadele Soomes ja CBS Finland soovis bändiga lepingu sõlmida pärast nende kontserti Tavastia klubis Helsingis. Sel hetkel oli bändis ka uus klahvpillimängija Antti Ikonen. Bändi esimene singel „Future Shock/Witch Hunt“ ilmus 1988. aastal. 1989. aastal ilmus teine singel “Black Night/Night Screamer“ ja debüütalbum “Fright Night“. Bändist lahkus seejärel basskitarrist Jyrki Lentonen. 1990. aastal kirjutati palju uusi lugusid, kuid CBS kaotas huvi Stratovariuse materjali avaldamise vastu ning bändil tuli ise uus album välja anda. Timo mängis albumil ka basskitarri. Lõpuks paluti Jaril bändist lahkuda, kuna ta ei suutnud mängida bändiga samas stiilis.
Teine album „Stratovarius II“ ilmus 1992. aastal ning otsustati tegutseda ka väljaspool Soomet. Mitmed lindistused saadeti üle maailma laiali ning Shark Records sõlmis bändiga lepingu. „Stratovarius II“ ilmus Euroopas uue kaanepildiga nime all „Twilight Time in October 1992“. Hiljem jõudis album Jaapani turule, kus see oli viis kuud välismaiste albumite edetabelis esikümne seas. 1993. aastal oli see Jaapanis enimmüüdud välismaa album. Bänd sõlmis lepingu Jaapani plaadifirmaga JVC Victor Entertainment, mis avaldas albumi „Twilight Time“ 1993. aasta juulis. Bändiga liitus sel ajal basskitarrist Jari Kainulainen. Kolmanda albumi salvestusperioodil vigastas ennast Tuomo Lassila, kelle asemel mängis 4 lool trumme Sami Kuoppamaki.
1994. aastal ilmus kolmas album „Dreamspace“ ning toimus bändi esimene tuur Jaapanis. Pärast edukat Jaapani tuuri alustati koheselt neljanda albumi tegemist. Timo Tolkki otsustas sel hetkel, et ta ei saa enam laulmisega bändis hakkama, kes leidis bändi enda asemele Timo Kotipelto, kes laulab tervenisti neljandal albumil „Fourth Dimension“. Ka bändi muusika muutus eelnevaga võrreldes palju, kuid mängiti endiselt metalit. Album ilmus 1995. aastal ning see müüs kaks korda rohkem koopiaid kui „Dreamspace“. Toimusid tuurid Euroopas ja Jaapanis. Pärast tuuri tuli bändist lahkuda kauaaegsetel liikmetel Tuomo Lassilal ja Antti Ikonenil, peamiseks põhjusteks oli muusikaline erinevus ja liikmete omavaheline läbisaamine. Bändiga liitusid trummar Jorg Michael ja klahvpillimängija Jens Johansson.
Bändi viienda albumi „Episode“ salvestused toimusid Helsingi Finnvox stuudios. Seegi oli suur edasiminek bändile muusikaliselt uute liikmete tõttu. Stiilil oli palju dramaatikat, meloodilisust ja sümfoonilisust. Albumil on hittlood „Father Time“, „Eternity“ ja „Will the Sun Rise?“.
Järgmine album „Visions“ ilmus 1997. aastal. See püsis Soome Top 40 edetabelis 24 nädalat ning bänd läks tuurile Euroopas, Jaapanis ja Lõuna-Ameerikas. Album müüs üle 20 000 koopia Soomes ning teenis kuldalbumi staatuse. Tuuri ajal lindistati esimest live-albumit „Visions of Europe“, mida saatis samuti edu.
1998. aastal ilmus seitsmes album „Destiny“, mis oli Soome albumimüügi edetabelis esikohal juba enne selle ametlikku väljaandmist, teenis järjekordse kuldalbumi staatuse. Albumi singli SOS muusikavideo hääletati parimaks kodumaiseks metal muusikavideoks.
Järgmine album „Infinite“ ilmus 2000. aastal, teenides Soomes kuldalbumi staatuse. 2000. aastal toimus Stratovariuse pikim kontserttuur eales albumi „Infinite“ reklaamimiseks. Pärast seda oli bändil pikem puhkus ning mõned liikmed tegelesid enda sooloprojektidega.
2003. aastal tuli bändilt suurejoonelisim projekt eales, kaheosaline album Elements – Elements, Pt. 1 ja Elements, Pt. 2.
2005. aastal lahkus bändist basskitarrist Jari Kainulainen, kelle asemele tuli noor Soome muusik Lauri Porra. Samal aastal ilmus bändi omanimeline album ning toimus maailmatuur, kus esineti esimest korda Põhja-Ameerikas.
Pärast pikka pausi teatas Timo Tolki 2008. aasta märtsis Stratovariuse lahkuminekust. Selle põhjuseks oli sisemised pinged, kuna Lauri Porra ja Jens Johansson olid ainsad kes nõustusid Tolkkit toetasid, Jörg Michael oli pühendunud oma tööle ja Timo Kotipelto jaoks oli parim kui ta jätkaks ise bändi tegevust. Stratovarius plaanis avaldada stuudioalbumi koodnimega R.... R..... 2008. aastal. Selle asemel avaldas albumi „Revolution Renaissance“ Timo Tolkki pärast Stratovariusest lahkumisest enda uue bändi esimese albumina. Kuna Timo Tolkki oli enamike Stratovariuse lugude autor alates 1989. aastast, viitas ta autoriõigusi nii Stratovariuse nimele kui ka tema tehtud lauludele ning see muutis Stratovariuse muusikalist poolt oluliselt.
22. augustil 2008 sai uueks kitarristiks Matias Kupiainen. Kokku kirjutati üle viieteistkümne uue laulu ja demo uue albumi jaoks. 2009. aastal ilmus Stratovariuse uus album Polaris. See jõudis Soome albumimüügi edetablis 2. kohale. 2010. aastal ilmus album uuesti, kus lisana oli kaasas Polarise tuuril salvestatud materjal.
2010. aastal alustas Stratovarius uue albumi salvestust. Enne albumi ilmumist avaldati EP „Darkest Hours“. Albumi reklaamimiseks esines Stratovarius Helloweeni tuuril. Kuna trummar Jörg Michaelil avastati vähk, asendas teda kontserditel Alex Landenburg. 13.12.2010 andsid Tallinnas Rock Cafes ühise kontserdi Helloween ja Stratovarius.
2011. aastal ilmus album „Elysium“, mis jõudis Soome albumimüügi edetabelis esikohale. Albumil on 18-minutiline lugu „Elysium“, mis on pikim Stratovariuse lugu eales. Jörg Michael teatas seejärel, et ta lahkub bändist pärast 2011. aasta jaanuaris lõppenud tuuri. Novembris esines ta erikülalisena Stratovariuse „Farewel Jörg“ tuuril Soomes.
2012. aasta suvel liitus bändiga uus trummar Rolf Pilve. 2012. aasta juunis ilmus DVD „Under Flaming Winter Skies – Live in Tampere“, mis on salvestatud 2011. aasta novembris ja on viimane väljaanne, kus Jörg Michael on trummar.
Järgmine album „Nemesis“ ilmus 2013. aasta veebruaris. Samal aastal ilmus ka DVD „Nemesis Days“, mis lindistati maailmatuuri jooksul.
2014. aastal tegi bänd tuuri enda 1997. aasta albumi „Visions“ pühenduseks. Kontserdite ajal mängiti ette terve album. 2014. aasta detsembris ilmusid uuesti albumid „Elements, Pt. 1“ ja „Elements, Pt. 2“ eriväljaandena komplektis, kus on 3 CD ja DVD plaati, varem avaldamata demolood kassetil, „Elements“ tuurisärk ja tuuriprogramm.
2015. aasta sügisel ilmus Stratovariuse uus album „Etrnal“. Albumi esimene singel „Shine in the Dark“ ilmus sama aasta suvel.
2015. aasta oktoobris alustas Stratovarius Tallinnast enda Euroopa tuuri koos erikülalistega GloryHammer ja Divine Ascension.
6.mail 2016 tuli välja kogumik "Best Of", mille kahel kettal kuuleb 29 lugu. Lisaks on boonus CD Live At Wacken 2015. Uue loona kõlas “Until The End Of Days”.
Soome tuntuim power-metal ansambel Stratovarius ja meie heavy-metali tipp-punt Metsatöll jagasid 20.juulil 2019 Tallinn Truck Show pealava Tallinna Lauluväljakul.
3.juunil 2022 esitles ansambel singlit "Survive" ning sama nimega 11 looga album ilmus earMUSIC alt 23.septembril. Järgmine singel koos videoga oli 23.augustil "Firefly".
14.oktoobril 2023 alustasid Stratovarius ja Sonata Arctica 24 showga üle-Euroopalise The Nordic Power Metal Titans 2023 tuuriga.
26.juulil tuli bänd välja singliga "Heroes". Loo autoriks on kitarrist Matias Kupiainen ning lugu jäi välja nende 2022.a. albumilt "Survive".
Faktid
2015 aasta koosseis: (nimi-tegevus bändis-sünnipäev)
Timo Kotipelto – vokaal - 15.03.1969
Jens Johansson – klahvpillid - 02.11.1963
Lauri Porra – bass - 13.12.1977
Matias Kupiainen – kitarr - 11.05.1983
Rolf Pilve – trummid - 23.10.1987
Muud huvitavat
http://www.stratovarius.com
Allstarz.ee intervjuu basskitarrist Lauri Porraga 05.10.2015 klubis Factory, Tallinnas, küsitles Argo Paavel.
Tallinnas on teie tuuri kontsert. Mis tunne on alustada tuuri otse üle lahe ja kas olete Tallinnas ka varem mänginud?
Tore, sest me saame tuuri alustada otse kodust lennujaama minemata ja saame kohe palju asju kaasa võtta. Kui me lõpetame Tšehhis kuue nädala pärast, siis me peame laevaga kõik koju tagasi viima. Mulle meeldib ka Tallinn. Me mängisime Tallinnas 2011. aastal Rock Cafes Helloweeniga. Nii, et see on meie teine kontsert Tallinnas ja selle tuuri esimene. Kui eelmisel korral esinesime Tallinnas soojendusbändina, siis sel korral on meil 90-minutiline kontsert kogu mahus.
Iga uue albumiga on toimunud muutusi stiilis. Mis on uut albumil „Eternal“ võrreldes eelmise albumiga „Nemesis“, mis oli Eestiski populaarne?
Seni on viimase nelja albumiga toimunud tavaline loomulik protsess. Me kasutame pisut vana stiili ja lisame pisut uut. Uue albumi juures on pisut rohkem power metalit ja on pisut rohkem kitarri ja vähem süntesaatorit. Kuid iga albumi puhul toimub see pigem loomulikul viisil.
Albumi produtsent on endiselt teie kitarrist Matias Kupiainen. Kas see annab ka kuidagi vabamat tunnet?
See ongi lihtsalt mismoodi me eelmise kolme albumiga oleme teinud ja seni on see toiminud hästi, meil on isegi enda stuudio. Kunagi proovime võibolla teisiti, meil polegi olnud veel produtsenti kes poleks samal ajal meie bändi liige. See oleks kindlasti teistsugune, siin tuleb proovida kas see on parem, sest iga produtsent toimib enda moodi. Aga seni on Matiasega koostöö hästi sujunud.
Sa liitusid bändiga ajal, kui basskitarrist lahkus ja kaks aastat hiljem lahkus kitarrist Timo Tolkki. Isegi kahe albumi ilmumise vahe oli üsna pikk. Kas see periood oli keeruline?
See polnud väga keeruline, tuju oli siiski hea, aga kuna Timo oli eelneva perioodi peamine autor ja albumite produtsent, pidime mõtlema mismoodi jätkata.
Teil on väga hästi tehtud albumi kaaned, eriti ajast kui sina liitusid bändiga. Kas nendega on mingi lugu seotud?
Me teeme koostööd Ungarist pärit kunstnikuga Gyula Havancsak, ta on teinud viimased neli albumi kaant. Meie eelmine trummar Jörg avastas ta. „Eternal“ albumi kaas oli valmis isegi varem, kui me laulud saime valmis, me jagasime enda ideid ning tal on bändi visuaalse poole kohal väga suur roll. Me teeme temaga kindlasti koostööd ka edaspidi. „Eternal“ kaas oli minu idee, kuna soovisin ajaloolise templiga seotud temaatikat. Stratovarius on kaua aega püsinud ning sellega on ka „Eternal“ (tõlkes igavene) seotud – inimesed tulevad ja lähevad aga Stratovarius püsib.
Stratovariusel on väga pikk ajalugu. Kas teil on juba suuri plaane tehtud pärast tuuri?
Me teeme endiselt muusikat ja anname kontserte. Pärast Euroopat läheme esinema Ladina-Ameerikasse ja veebruaris 70,000 Tons of Metal kruiisile Miamist Jamaicale ja tagasi. Samuti loodame Aasias esineda. Kui kontsertid on läbi, hakkame vaatama, millist uut muusikat teha.