U.D.O.

19.veebruaril 2024 andis taaskord klubis Helitehas kontserdi tõeline heavy-metal legend - Udo Dirkschneider koos ansambliga U.D.O. Bändi management kinnitas Tallinna kontserdi erikülaliseks kodumaise artisti Herald.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 09.03.2016 - 00:36
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 20.02.2024 - 11:36
Välismaine artist, Ansambel, Hard Rock & Metal

Saksamaa heavy metal bänd U.D.O. alustas Udo Dirkschneideri eestvedamisel 1987. aastal pärast seda, kui Udo vallandati bändist Accept. Udo Dirkschneideri hääle tõttu sai bänd lühikese aja jooksul üle maailma kuulsaks. Kuna bändis Accept oli Udo laulnud kuulsaks mitmed hitid, nagu „Breaker“, „Restless and Wild“ ja „Balls to the Wall“, austasid paljud lojaalsed fännid endiselt Udot ning tema uut bändi.

U.D.O. esimeste albumitega „Animal House“ (ilmus 1988. aastal) ja „Mean Machine“ (ilmus 1989. aastal) tõestati, et bänd kõlab perioodist hoolimata väga heavy metal’ikult. „Animal House“ jätkas samas stiilis, kus Udo Acceptiga lõpetas; bändis oli sel hetkel kitarrist Peter Szigeti, Warlocki basskitarrist Frank Rittel, Sinneri kitarrist Mathias Dieth, trummar Thomas Franke ja laulja Udo Dirkschneider. Kui „Mean Machine“ ilmus, oli bändil ka uus koosseis – kitarrist Mathias oli endiselt bändis ning teiste asemele tulid kitarrist Andy Susemihl, basskitarrist Thomas Smuszynski ja trummar Stefan Schwarzmann.

Albumiga „Faceless World“, mille produtsent oli Accepti endine trummar Stefan Kaufmann, oli edukas ja selle ajani enim müüdud U.D.O. album, hoolimata nende lubadusest mitte kasutada bändis klahvpille. Albumi kooseis oli Udo Dirkschneider, Mathias Dieth, kitarrist Wolla Böhm, Thomas Smuszynski ja Stefan Schwarzmann.

Pärast 1991. aastat, kui ilmus „Timebomb“ ja kus Böhmi asemel mängis kitarri Frank Fricke, toimus bändis väike paus, kuna U.D.O. üritas taaselustada Accepti. Aastatel 1992-1996 mängis Accept mitmetel populaarsetel kontserditel ning Udo häälega ilmus ka kolm Accepti albumit kuniks Udo saadeti uuesti minema. U.D.O. jätkas koosseisuga Stefan Kaufmann (kitarrist), Jürgen Graf (kitarrist), Fitty Wienhold (basskitarrist) ja Schwarzmann. Udo Dirkschneider ja Stefan Kaufmann alustasid taas sealt, kus bänd 1991. aastal pooleli jäi ning salvestasid loo „Metal Gods“ Judas Priesti tribüütalbumile „Tribute To Judas Priest“. Selle looga jäi rahule kogu bänd.

1997. aastal ilmus album „Solid“, mis oli esimene U.D.O. album rütmikitarriga ja Stefan Kaufmanni soolodega. Albumi stiil oli selline mida Udo oli kõik need aastad soovinud ja oli väga edukas. Album püsis ajakirja „Rock Hard“ lugejate edetabelis rohkem kui aasta.

1998. aastal ilmus „No Limits“, milllel oli eelmise albumiga võrreldes sama stiil ning see sai juba ülemaailma kuulsaks.

Pärast „Holy“ ilmumist 1999. aastal otsustasid Udo ja Stefan bändi algse loomingu ja Accepti loominguga avalikult esineda maailmaturneel ning see sai fännidelt ja kriitikutelt palju positiivset vastukaja. „No Limits“ tuuri ajal 1999. aastal toimus ka vahetus bändis kui kitarrist Jürgen Grafi vahetas välja endine Gotthardi pillimees Igor Gianola. Pärast „Holy“ tuuri lõppu 2000. aastal tuli Scharzmanni asemele tuli trumme mängima Lorenzo Milani. Tuuri jooksul salvestati ka U.D.O. esimene kontsertalbum Live from Russia, kaheplaadiline väljaanne, kus mängitakse ka kuulsaid Accepti hitte (välja arvatud „Balls to the Wall“), mis on pärast seda alati U.D.O. kontserditel esitusele tulnud.

2002. aastal ilmunud album „Man and Machine“ ei saanud piisavalt sooja vastuvõttu ning oli võrreldes eelkäijaga vähem edukam. Albumi jaoks tehti ka muusikavideo „Dancing With An Angel“, mis sisaldab Udo ja Warlocki laulja Doro Peschi duetti.

Järgmised stuudioalbumid „Thunderball“, mis ilmus 2004. aastal, ja järgmisel aastal ilmunud „Mission No. X“ olid stiililt täiesti erinevad – kui esimene oli kõla poolest kui „Timebomb“, siis järgmine oli sarnane „No Limits“ stiiliga. 2004. aastal toimus ka bändi koosseisu vahetus, kui trummar Lorenzo Milani asemele tuli Francesco Jovino.

2007. aasta „Mastercutor“ albumiga naasis U.D.O. taas originaalkõla juurde ning oli väga edukas ja teenis kriitikutelt palju positiivset tagasisidet. U.D.O. live DVD „Mastercutor“ ilmus 2008. aastal. Kaheteistkümnes stuudioalbum „Dominator“ ilmus 2009. aasta suvel ja „Rev-Raptor“ 2011. aastal.

2012. aastal lahkus bändist tervislikel põhjustel kitarrist Stefan Kaufmann, kelle asemele tuli Andrey Smirnov. Stefan jätkab bändiga koostööd ja lugude produtseerimist enda muusikastuudios ROXX. Bändi 2013. aastal ilmunud albumil „Steelhammer“ mängis juba Smirnov ning pärast salvestusperioodi lõppu vahetati välja ka teine kitarrist, Igor Gianola, kelle asemele tuli Kasperi Heikkinen.

2015. aasta alguses ilmus bändi 15. album „Decadent“. Samal ajal lahkus bändist omal soovil trummar Francesco, kelle asemele tuli Udo poeg Sven Dirkschneider, kes on töötanud varasemalt bändis lava taga ning aidanud neid erinevates ülesannetes.

Pärast albumi ilmumist läks bänd maailmaturneele nime all Dirkschneider, esitades kontserdil viimast korda ja ainult Accepti lugusid. Pärast seda tuuri esitab bänd kontserditel ainult omaloomingut ehk U.D.O. lugusid. Tuuri jooksul esines bänd 7.märtsil 2016 Tallinnas Rock Cafes, kus külalisesinejaks oli Kanada metal bänd Anvil. Dirkschneider esitas ainult Accepti lugusid 20.augustil 2016 Rakveres.

28.oktoobril 2016 ilmus kaheplaadfiline Accepti lugudega kontsertsalvestis Dirkschneider "Back to the Roots". 25-looline kontsert salvestati 2.aprillil 2016 Memmingeni "Kaminwerk"'is.

"Back to the Roots" tuur osutus maailmas niivõrd menukaks, et nüüd otsustati tuuri pikendada. "Back to the Roots Part 2" toob kuulajateni Accepti lood, mida tuuri esimeses osas ei esitatud. "Saime fännidelt meeletu hulga kirju sooviga, et me jätkaksime Dirkschneideri projekti. Otsustasime soovile vastu tulla ja ootame pikisilmi teiega uuesti kohtumist", seisab bändi kodulehel olevas avalduses. Udo Dirkschneider esitas Eestis Accepti lugusid veel üks kord 9.novembril 2017 Rock Cafes.

31.augustil 2018 ilmus U.D.O. uus album "Steelfactory", millel kuuleb 15 lugu. Singliks oli "Rising High". Klassikalist metalplaati aitas Dirkschneideril produtseerida taanlane Jacob Hansen. Bändis oli tagasi 2012 vahepausi võtnud Stefan Kaufmann.

2018 oktoobrist asus basskitarrile Tilen Hudrap ning kitarri mängib uue mehena Fabian Dee Dammers.

21.märtsil 2019 esines U.D.O. Tallinnas Rock Cafe's.

15.mail 2020 tuli välja U.D.O. & Das Musikkorps der Bundeswehr singel "We Are One".

19.märtsil 2021 avaldas bänd kontsertalbumi "Live in Bulgaria 2020-Pandemic Survival Show".

22.oktoobril 2021 andis AFM Records välja U.D.O. uue albumi "Game Over". Plaadil kuuleb 16 lugu. Singel "Metal Never Dies" koos videoga tuli välja 15.juulil ning 20.augustil järgnes "Kids And Guns". Kolmas singel koos videoga oli 17.septembril avaldatud “Prophecy”.

Udo Dirkschneider avaldas 22.aprillil 2022 kaveritealbumi "My Way", kus kõlab 17 erineva esitaja lugu tema tõlgenduses. 25.veebruaril tuli koos videoga välja Queen "We Will Rock You" ning 18.märtsil Wolfsheim "Kein Zurück".

Aprillist 2023 asus basskitarrile Peter Baltes.

U.D.O. uus album "Touchdown" ilmus 25.augustil Atomic Fire Recordsilt ning sisaldab 13 lugu. Esimene singel "Forever Free" avaldati 23.juunil ja teine singel "Touchdown" koos videoga 27.juulil. Koos plaadiga tuli välja "Fight For The Right" lüürikavideo.

19.veebruaril 2024 andis taaskord klubis Helitehas kontserdi tõeline heavy-metal legend - Udo Dirkschneider koos ansambliga U.D.O. Bändi management kinnitas Tallinna kontserdi erikülaliseks kodumaise artisti Herald.

Faktid

Koosseis:
Udo Dirkschneider - laulja (06.04.1952)
Andrey Smirnov – kitarrid (31.12.1983)
Sven Dirkschneider – trummid (08.12.1993)
Fabian Dee Dammers - kitarr (29.03.1992)
Peter Baltes - basskitarr - (04.04.1958)

Muud huvitavat

http://www.udo-online.de/

Intervjuu Udo Dirkschneideriga 7. märtsil 2016 Tallinnas Rock Cafes (intervjueerinud Argo Paavel)

-Mis tunne on olla Eestis tagasi ja mängida Accepti lugusid viimast korda?

Väga hea, me oleme Rock Cafes mitu korda varem esinenud, aga seekord teisiti ehk esitame ainult Accepti lugusid ja mitte ühtegi U.D.O. lugu. Me mängime samamoodi ka Rakveres selle aasta 20. augustil. Veel pole sellele päevale mõeldes midagi erilist plaanitud.

Kui meil toimub U.D.O. kontsert, siis mõned inimesed soovivad, et mängiksime rohkem Accepti lugusid, mõned jällegi küsivad, et miks me üldse Accepti lugusid mängime kui meil on piisavalt enda ehk U.D.O. lugusid. Seetõttu võtsime vastu otsuse lõpetada lugude mängimise selle tuuriga, kuna meil on ka piisavalt U.D.O. materjali et sellest kontserdi kava kokku saaks.

-Kuidas te tulete vastu nendele fännidele, kes siiski veel soovivad Accepti lugusid originaalesitaja poolt kuulata?

Me teeme DVD tuurist ja salvestame kontserdi, et seda saaks hiljem kodus vaadata.

-Kas oled ka Accepti kontserdil käinud pärast seda, kui sind vallandati bändist ning mis tunde bänd sulle jättis?

Jah, ma nägin neid Hamburgis 2 aastat tagasi uue lauljaga. Minu jaoks oli see hästi mängitud, aga ilma igasuguste emotsioonideta.

-Te olete U.D.O.'ga avaldanud uue albumi keskmiselt iga 2. aasta tagant, kust te saate inspiratsiooni nende jaoks?

Ma arvan, et meil on lihtsalt olnud õnne, kuna meil jätkub endiselt ideesid ja saame kirjutada uusi lugusid. Uue albumi tegemisel pole meil kunagi juhtunud, et ei oleks ideesid, mistõttu on kõik hästi. Järgmine album peaks ilmuma juba järgmise aasta lõpus.

-Sinu lauluhääl on pärast kõiki aastaid endiselt väga hea, kuidas sa hoiad oma häält vormis?

Ma ei tee oma häälega midagi erilist, ma ei tee mingeid soojendusi enne kontserti. Ma arvan, et mul on lihtsalt olnud palju õnne, kuna paljudel lauljatel on probleeme häälega, eriti selles vanuses.

-Kui kaua suudad veel vormis püsida?

Ma veel ei tea, esinen niikaua kuni veel suudan. Võib olla 5 kuni 10 aastat, ei tea. Aga hetkel ma veel pole lõpetada plaaninud ja ainult jätkan.

-Kuidas on kaks uut kitarristi bändis hakkama seni saanud ja kas nad aitavad ka juba lugusid kirjutada bändile?

Väga hästi. Andrey on olnud bändis 4 aastat ja Kasperi 3 aastat ja on ilusasti hakkama saanud. Nad on osalenud ka lugude kirjutamisel, eriti viimase, Decadent albumi juures. Neil on väga häid ideid olnud, kuna nad on erineva mõtlemisega, aga nendest on saanud väga hea kooslus.

-Sinu poeg Sven on nüüd trummar bändis. Kuidas ta on saanud hakkama lava peal võrreldes lavataguse tööga?

Väga hästi, ta alustas trummide või löökpillide mängimisega juba 4-aastaselt ning praegu saab ta juba väga hästi sellega hakkama. Trummid kõlavad tänu temale tõesti väga hästi, kuigi meil polnud ka eelmise trummari Francescoga probleeme. Ta oli mõnda aega ka Saxoni kontserditel trummar.

-Kuidas on Sveni lauluhääl, kas ta võiks ka sinu asemele

Dirkschneideri bändi lauljaks saada?
Kindlasti mitte. Ta käib küll kooris laulmas, aga tal pole piisavalt head lauluhäält, et saada põhilauljaks. Nii et U.D.O. juhtimist ta üle ei võta.