Ansambli Rüüt moodustasid 2012. aastal teise ringiga Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiasse pärimusmuusikat õppima asunud tudengid Maarja Soomre, Maili Metssalu, Toomas Oks ja Juhan Uppin. Alustati kursuseansamblina, kuid ruttu avastati, et esialgu üsna kitsapiirilisena tundunud koosseis - kaks naisvokaali ja kaks eesti lõõtspilli - pakub tohutut katsetamisruumi ning on just see muusikaline väljund, mida kõik ansambliliikmed tol hetkel südames vajasid. Nii jäädigi kokku, ehkki neliku koolitee läks juba aasta möödudes lahku.
Esimeseks ühiseks hüppelauaks oli 2013. aastal Moostes konkursil “Moisekatsi Elohelü” parima kohustusliku pärimusmuusikapala töötluse auhind, mille preemia eest salvestati ka esimesed demolood. Stuudios ristusid teed tulevase ansambli “ihu-helirežissööri” Sten-Olle Moldauga, kes on ansambli oluliseks kaaslaseks jäänud tänase päevani. Edasistel aastatel jätkusid osalemised erinevatel folkfestivalidel ja ka juba iseseisvalt ainult enda ansambli kontsertide korraldamised.
Kuigi ansambel toetub oma loomingus eesti pärimusmuusikale, ei piiritle Rüüt ennast mõne konkreetse žanriga, vaid hoitab avatuna kõik uksed. Tänu sellele on iga lugu isemoodi karakteriga ja viib kuulaja rändama ainult talle omasele helimaastikule. Lisaks pärimusmuusika töötlustele esitab ansambel ka iga ansambliliikme sulest pärit omaloomingut. Rüüdi helikeele tugevaks ilmestajaks on ainulaadse teppo-tüüpi lõõtspilli kasutamine uuenduslikes võtetes ansambli meesliikmete poolt. Rüüdi naisvokaalid on aga äratuntavad oma nüansirikka kõla poolest, sest oskuslikult kombineeritakse nii jõulist regilaulu kui ka sillerdavaid ja peeneid mitmehäälsusi.
9.veebruaril 2015 andis Rüüt välja oma esimese kauamängiva, mil pealkirjaks Maasikille. Plaat valmistati juba koostöös manager Merli Anstmaaga. Nii plaati kui ka ansamblit on saatnud edu ja tähelepanu eriti just rahvatantsijate hulgas. Nii võideti 2016. aastal esikoht uute rahvatantsude konkursil “Pärimuse päitsed”. Loole “Orjalaul” tegi Maria Uppin seade “Külmapõli”, millega kaasnes ansamblile võimalus mängida 2017. aasta noorte tantsupeol staadionitäiele tantsijatele.
12.juulil 2017 ilmus ansambli teine album "Kadakad", mis on otseselt loodusest inspireeritud ja lugudega viiakse kuulajad linnast välja, maasikaväludele, rannaniitudele ja suviste kadakate vahele igatsema ja armuma. Lisaks pärimusmuusika töötlustele pakub Rüüt uuel albumil ka omaloomingut iga ansambliliikme sulest. Singlitena on avaldatud "Ilus ole", “Torme trotsides” ja nimilugu "Kadakad". Albumi kujundaja on Getter Vahar, fotode autorid Lennart Lennuk ning Madis Reimund ning muusika salvestas, miksis ning masterdas Sten-Olle Moldau. Album salvestati Tõnu Susi Stuudios Raplas ning esitluskontsert toimus 16.juulil Haapsalu Kuursaalis.
Ansambel RÜÜT tähistas oma 5. tegevusaastat nelja kontserdiga sügistuuril 19. kuni 22.oktoobrini.
6.aprillil esines Rüüt Vaba Lava teatrihoones Viljandi Folk Music Festival õhtul.
Juhan Uppin pärjati 9.novembril Viljandis Pärimusmuusika Aidas Vabariigi Pillimehe tiitliga. Sellist auhinda anti tänavu välja esimest korda ning võistlustules oli 29 pillimeest. Lisaks igavesele aupaistele pälvis Juhan Uppin järgmised auhinnad: Vabariigi Pillimehe hõbemärk, Eesti Kultuurkapitali stipendium 1000 €, soolokontsert XXVII Viljandi pärimusmuusika festivalil ja esinemine Isadepäeva kontserdil Tallinna Lauluväljakul, 11.novembril.
Juhan Uppinil valmis album "Päkarauakannel", mida esitles 27.mail Tallinnas ja 29.mail Tartus. Albumiga võitis ta oktoobris Ehe pärimusmuusika kulbi.
2019. aasta suvi oli ansambli RÜÜT jaoks märgiline – pärast mitmeid välismaised esinemisi, sai lõpuks teoks ansambli üks unistustest esineda kodufestivali öisel pealaval. 30.septembril avalikustati Viljandi Pärimusmuusika Festivali kontserdil jäädvustatud live-video loost “Mina ja meri”. Ansambliliikme Maili Metssalu loodud pala on albumilt “Kadakad” ning juba palavalt armastatud nii fännide kui ka koreograafide poolt. ““Mina ja meri” on sellel suvel pugenud minu jaoks ootamatult paljudele sügavale südamesse ja toonud sadu kuulajaid juurde. Ja just see lugu on meid ka bändina viinud väga võimsatesse hetkedesse, millest üheks lemmikuimaks on südaöine Viljandi koos kaasalaulva publiku ja tuledemerega publiku kohal. Sel hetkel sulasid need lossimägede kohal taevatähtedega üheks. Lauldes tekkis lendamise tunne, sest bänd tõstis publiku maast lahti ja publik tõstis omakorda bändi lendu!” kirjeldab loo autor Maili Metssalu maagilist kogemust Viljandi publiku ees.
18.augustil 2020 toodi ette singel “Neiud mängivad mäella”, mis paotab saladusteloori 2021. aastal ilmuva plaadi loomingult. Maarja Soomre rääkis värskest loost: “See on emotsioonilt sarnane meie looga “Ilus ole”. Neiud on eemal ja poisid ihaldavad neid ja räägivad, mil erinevad moel nad neiu kinni püüaks – kui vaid oleks võrku, püssi või noota, nagu oleksid neiud linnud või loomad. Tegelikult peab naine ise ütlema, kuidas ennast püüda – too aga kosjaviina, õllekannud, suhkusaia ja kullerkuppe, siis pääsed neiu südamesse.” Loos mängib kannelt Juhan Uppin ning on kuulda, et see on tantsuks loodud pill. “Senini on kõik RÜÜTi kandlelood olnud pigem õhulised ja hõljuvad, aga selles loos sai kannel korralikult kütesse aetud,” kommenteeris Uppin. Rahvalaulu arranžeerisid Maarja Soomre, Maili Metssalu, Toomas Oks, Juhan Uppin. Salvestas ja miksis Sten-Olle Moldau (Susi Stuudio).
Maili Metssalu avaldas 29.detsembril loo "Siia laotan südame". Tegemist on šoti lauljatari Rachel Sermanni loo "This is where I lay my heart" eestikeelse versiooniga, mille tõlkisid Metssalu ja luuletaja Mathura. "Laul põimib endas hästi kokku 2020. aastal kogetud eriilmelised tunded ja selles on palju igatsuse ravimit," sõnas Metssalu.
25.veebruaril 2021 tuli ansamblilt RÜÜT video “Lumine”, mis räägib igatsusest olla loodusega seotud. Ansambli sõnul on linnastuvas ühiskonnas loodusigatsus inimesele justkui päritud väärtus. Loodus on sügaval meie loomuses ja omamoodi “kuues meel”. Maastikud on aga kolinud unistustesse ja unenägudesse. Ajame neid taga looduses käies või looduspilte vaadates. Video režissöör Mick Pedaja, loo autor Maili Metssalu.
5.mail 2022 esines Rüüt TMW raames Fenno-Ugria õhtul Erinevate Tubade klubis.
27.augustini kogus edukalt Hooandjas toetust Maili Metssalu oma albumi "Kahe une vahel" loomiseks. Üheksasse laulu on pugenud palju loodust, kogetud tundmusi, nii suuri ja sügavaid, kui ka kergeid ja heledaid, ning erilisi rännakuid ja radu. Sekka on lauludesse sattunud eesti luuletajate loomingut ja šotlannade salasosinaid.
8.detsembril andsid ansambel RÜÜT ning produtsent Sander Mölder Estonia kontserdisaalis esmakordselt ühise öökontserdi, kus kuulajad viidi helirännakule suvisesse augustiöösse. Kontserdi muusikasse põimiti ka uue instrumendi loomise häkatonil valmistatud helikasti sumedaid bassihelisid.
14.juulil 2023 ilmus Sander Möldri ja ansambli Rüüt koostööst viie looga lühialbum "Lendas meie kopelisse", mille läbivaks teemaks on linnud. "Linnulaul on mõneti universaalne keel ja just see ühendas ka meie loomingut. Kui Rüüt on senini loonud vaid omaloomingut ja pärimustöötlusi, siis oli väga inspireeriv näha, kuidas elektrooniline lähenemine annab sellele muusikale lisakihte. Südatalvel loodud muusika sobib suvesse ideaalselt ja viib meid tähistaeva alla rändama," lausus ansambli Rüüt liige, laulja Maili Metssalu. Sander Mölder lisas: "Teaduslikult on tõestatud, et linnulaulu kuulmisest läheb inimestel tuju paremaks ja paraneb vaimne heaolu. Nii et absoluutselt – rohkem linnulaulu muusikasse!"
12.augustil esines Maili Metssalu Käsmus Viru folgi Vinteri laval. 13.augustil esines Kiigeplatsil Juhan Uppin.
15.septembril ilmus ansambli uue albumi pealt teine singel “Kadrile”. Maarja Soomre kommenteeris uut lugu: “Mitmed meie palad on inspireeritud rännakutest loodusesse ja jalutuskäikudel sündinud. Seegi sümboliseerib muretut kõndimist oma lemmikrajal. Paralleelselt maalib see pildi aegadest, kus naised käisid ukselt uksele, kogusid vajalikke esemeid ja tähistasid sügistoimetuste lõppu. Nii et see on hästi tasakaalustatud laul tänapäeva tempokuse ja meie esivanemate pärandi vahel.“
6.oktoobril 2023 ilmus ansamblil RÜÜT kolmas kauamängiv “Kiriküüt” Nordic Notes leibeli alt. Ansambel seab uue albumiga oma loomingulise suuna fookusesse nii eesti pärimusmuusika salvedest leitud linnu- ja loodushäälte jäljenduste tõlgendamise kui ka nende endi leitud hääled loodusest sellest võimsast ühisest inspiratsiooniallikast ja toorainest, mis seob neid meie eelkäijatega. Esimene singel “Toonetuuled” ilmus 18.augustil. Elavas esitluses lugusid plaadilt saab kuulata kontsertpaikades üle Eesti 29.oktoobrist 11.novembrini.
6.oktoobri õhtul kuulutati Viljandi Pärimusmuusika Aidas Aasta pärimusmuusikuks Juhan Uppin, kes teise auhinnana sai Aasta uusfolk artisti tiitli.
6.aprillil 2024 esines Juhan Uppin TMW raames Viljandi pärimusmuusika festivali laval Erinevate Tubade Klubis. 27.juulil esines Rüüt XXXI Viljandi pärimusmuusika festivalil II Kirsimäel. Juhan Uppin etteaste oli 26.juulil I Kirsimäel. 10.augustil esines Rüüt Viru folgil Vinteri laval. 13.septembril esines Juhan Uppin Raplas Kultuurifestivalil SÄRIN.
4.oktoobril toimus Viljandi Pärimusmuusika Aidas Pärimusmuusika Lõikuspeo galaõhtu Etnokulp 2024, kus suurima tunnustuse pälvis ansambel RÜÜT, kes viis koju kolm Etnokulpi. Võideti Aasta artisti, Aasta albumi ja Aasta uusfolk artisti tiitlid.
Faktid
Ansamblis Rüüt musitseerivad:
Maili Metssalu (17.07.1988) - vokaal, viiul
Maarja Soomre (11.09.1987) - vokaal, meloodika
Juhan-Henrik Uppin (28.11.1984) - eesti lõõtspill, kannel
Toomas Oks (23.12.1988) - eesti lõõtspill, kitarr
Muud huvitavat
http://www.ryyt.ee/
foto: Madis Reimund